Charakterystyka Tristana - strona 3

swoją odwagą i wielkimi umiejętnościami wykazywał się jeszcze kilkukrotnie. Największym dokonaniem bohatera było pokonanie smoka atakującego Irlandię. Dzięki temu zdobył rękę Izoldy Jasnowłosej dla swego wuja. Innym przykładem jego wspaniałego męstwa było pokonanie Urgana Włochatego – olbrzyma, który nękał mieszkańców Galii (dzięki temu zwycięstwu Tristan zdobył psa Milusia – lekarstwo na wszystkie zgryzoty).

Tristan - bohater wyznający etos rycerski

Tristan to wojownik niezwykle honorowy i szlachetny. Nie pomagał wujowi Markowi dla tytułów czy bogactw, lecz czynił to z potrzeby serca oraz sumienia. Kiedy wszyscy dostojnicy twierdzili, że robi to tylko ze względów praktycznych, postanowił udać się do Irlandii po Izoldę Jasnowłosą – przyszłą żonę króla Marka – by udowodnić im, iż najważniejsze jest dla niego dobro wuja.

Wpojone zasady stanowiły ogromną wartość dla Tristana – przez całe życie pragnął się nimi kierować. Zawsze chętnie pomagał słabszym i nigdy nie lękał się jakiegokolwiek przeciwnika. Lojalność wobec króla Marka mobilizowała go do działania i dodawała mu sił (np. do pokonania Morhołta). Tristan gorliwie wierzył w Boga i ufał w Jego sprawiedliwość:

(…) ale pokładał ufność

Polecamy również:

  • Charakterystyka Izoldy

    Izolda Jasnowłosa była córką króla Irlandii – Anguisha – oraz królowej Izoldy Starszej. Wiadomo, że jej matka doskonale znała sztukę ziołolecznictwa, której nauczyła swoją córkę. W „Dziejach Tristana i Izoldy” pojawia się, opłakując śmierć swego wuja... Więcej »

  • Dzieje Tristana i Izoldy - charakterystyka bohaterów drugoplanowych

    Izolda o Białych Dłoniach - tragiczna bohaterka tragedii, córka władcy Bretonii i prawowita żona Tristana. Bohater poślubia ją, przekonany o swojej niechęci Izoldy Jasnowłosej. Po zawarciu małżeństwa, Tristan postanawia jednak dochować wierności pierwszej kochance. Swoją wstrzemięźliwość tłumaczy żonie... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 1 =
Ostatnio komentowane
jsha
lol xd • 2021-09-21 19:01:58
dizeki bardzo, gang sicario$ pozdrawia
sentino • 2021-09-21 18:53:22
extra dziękuje
lol • 2021-09-21 15:40:54
kozacki material
johncena • 2021-09-21 14:35:44
dzięki zrobiliście mi zadanie z polaka
Twoja Stara • 2021-09-20 16:27:02