Treny - interpretacja cyklu

„Treny” Jana Kochanowskiego to bodaj najpopularniejsze polskie dzieło dotyczące problematyki śmierci, utraty ukochanej osoby. Zgodnie z wymogami gatunku, w całym cyklu pojawiają się kolejno wątki: żalu, opłakiwania straty, pochwał zalet zmarłej, pocieszenia i ukojenia bólu (napomnienia).

Jednym z najważniejszych motywów cyklu jest jednak motyw przemiany. „Treny” to bowiem nie tyle opowieść o Urszulce, ile historia rozpaczy jej rodziców (przede wszystkim ojca). To ojciec – i jednocześnie poeta – jawi się jako pierwszoplanowy bohater cyklu trenów.

Czytelnik śledzi wyznania podmiotu lirycznego, jego wielką duchową „podróż” przez kolejne etapy rozpaczy. Kochanowski umiejętnie stopniuje opisywane uczucia. Celnie dobiera kolejne refleksje. Uważny czytelnik dojdzie do wniosku, że większość utworów nie jest efektem poetyckiej improwizacji, ale długotrwałego procesu twórczego.

Poeta opisuje przemianę dokonującą się w jego psychice. Kochanowski – widzący siebie jako humanistę i znawcę ludzkiej egzystencji – musi zmierzyć się z fenomenem śmierci i ludzkiej bezbronności wobec losu. On, który przez całe życie chwalił wartości cnoty (na wzór starożytnych poetów i filozofów), musi po latach zweryfikować

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 2 =
Ostatnio komentowane
nice
ameqa • 2020-12-03 21:04:28
6
olinow • 2020-12-03 16:38:49
Komentarz
Największy_speedrunner_w_Polsce • 2020-12-03 16:18:00
Mam nadzieję, że w UE docenią wirusy- bakteriofagi, bo to często jedyny sposób na wyl...
Goska • 2020-12-03 16:52:56