Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki - opis, interpretacja i analiza obrazu

Ostatnio komentowane
mdmasmdamsamsdamsd P::;;
rak123 • 2019-09-21 14:10:22
gf
rak123 • 2019-09-21 14:09:30
super
nicki-dziki22 • 2019-09-21 12:39:29
Elo mordo
XD • 2019-09-20 06:19:38
zgadzam się Lujiki ehh na tyvh stronach to potrafią bzdury pisać
SUZUKI motorsss • 2019-09-20 16:37:42
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA
Kochanowski nad zwłokami Urszulki opis obrazu
Jan Matejko „Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki” (1862 r.)

 

Zainspirowany lekturą Trenów, Jan Matejko stworzył obraz, przedstawiający zbolałego ojca pochylającego się nad ciałem córeczki. Dzieło wykonane techniką olejną powstało w 1862 roku, niestety obecnie uznawane jest za zaginione.

Obraz, zgodnie ze swoją tematyką, utrzymany jest w smutnym nastroju. Na pierwszym planie widać postać Jana Kochanowskiego schylonego nad ciałem Urszulki. Poeta czułym gestem obejmuje maleńkie ciało córeczki i pochyla się, by na jej czole złożyć ojcowski pocałunek. Na jego malują się ból i troskę. Ruchy ojca są delikatne – jakby chciał chronić delikatne dziecko.

Urszulka leży w otwartej trumience. Sprawia wrażenie pogrążonej we śnie, jej wygląda na spokojną, ale smutną. Główka dziewczynki otoczona jest złotymi lokami i przyozdobiona wiankiem z kwiatów. Jej biała sukienka symbolizuje niewinność. Na piersi położono jej prosty krzyż, a u stóp lutnię – symbol talentu poetyckiego (na powyższej wersji obrazu - jedynie naszkicowana).

Postacie na pierwszym planie są wyraźnie widoczne, to na nich skupia się światło padające z prawej strony, gdzie umieszczona została świeca. Tło jest za to ciemniejsze i bardziej zamazane. Można na nim dostrzec zarysy pokoju, obraz

Polecamy również:

 • Treny - interpretacja cyklu

  „Treny” Jana Kochanowskiego to bodaj najpopularniejsze polskie dzieło dotyczące problematyki śmierci, utraty ukochanej osoby. Zgodnie z wymogami gatunku, w całym cyklu pojawiają się kolejno wątki: żalu, opłakiwania straty, pochwał zalet zmarłej, pocieszenia i ukojenia bólu (napomnienia). Więcej »

 • Treny - motywy literackie

  Cierpienie to oczywisty wątek, związany z założeniami samego gatunku, jakim jest tren. Żal, rozpacz, opłakiwanie straty – wszystkie je odnajdziemy w większości utworów cyklu. Więcej »

 • Tren I - interpretacja i analiza

  Pierwszy utwór z cyklu XIX Trenów Jana Kochanowskiego w pewnym stopniu wprowadza odbiorcę w sytuację liryczną i zapowiada dalszy ciąg. Już w tym utworze podmiot liryczny daje się poznać jako nieszczęśliwy ojciec, poeta i filozof. Te trzy role będą nieustannie obecne w całym cyklu. Więcej »

 • Tren V - interpretacja i analiza

  Tren V stanowi w całości metaforę – poeta porównuje Urszulkę do drzewa oliwkowego, które zostaje nieopatrznie ścięte. Jeśli idzie o cały cykl, Tren V należałby do grupy tych, które charakteryzują zmarłą córeczkę. Więcej »

 • Tren VII - interpretacja i analiza

  Tren VII to przykład rozpamiętywania zmarłego określanej jako comploratio, czyli opłakiwanie. Poeta skupia się przede wszystkim na swoim żalu po stracie córeczki. Więcej »

Komentarze (0)
4 + 2 =