Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki - opis, interpretacja i analiza obrazu

Kochanowski nad zwłokami Urszulki opis obrazu
Jan Matejko „Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki” (1862 r.)

 

Zainspirowany lekturą Trenów, Jan Matejko stworzył obraz, przedstawiający zbolałego ojca pochylającego się nad ciałem córeczki. Dzieło wykonane techniką olejną powstało w 1862 roku, niestety obecnie uznawane jest za zaginione.

Obraz, zgodnie ze swoją tematyką, utrzymany jest w smutnym nastroju. Na pierwszym planie widać postać Jana Kochanowskiego schylonego nad ciałem Urszulki. Poeta czułym gestem obejmuje maleńkie ciało córeczki i pochyla się, by na jej czole złożyć ojcowski pocałunek. Na jego malują się ból i troskę. Ruchy ojca są delikatne – jakby chciał chronić delikatne dziecko.

Urszulka leży w otwartej trumience. Sprawia wrażenie pogrążonej we śnie, jej wygląda na spokojną, ale smutną. Główka dziewczynki otoczona jest złotymi lokami i przyozdobiona wiankiem z kwiatów. Jej biała sukienka symbolizuje niewinność. Na piersi położono jej prosty krzyż, a u stóp lutnię – symbol talentu poetyckiego (na powyższej wersji obrazu - jedynie naszkicowana).

Postacie na pierwszym planie są wyraźnie widoczne, to na nich skupia się światło padające z prawej strony, gdzie umieszczona została świeca. Tło jest za to ciemniejsze i bardziej zamazane. Można na nim dostrzec zarysy pokoju, obraz Matki Boskiej i krzyż na ścianie.

Obraz przedstawia okrucieństwo śmierci, która odbiera rodzicom dziecko. Wyraźny jest kontrast między ojcem i córką: jej dziecięca twarzyczka jest spokojna – jego oblicze zatroskane, ściągnięte wyrazem cierpienia. Jej młodość kontrastuje z jego podeszłym już wiekiem. Ona przedstawiona została jasnej sukience, on w ciemnych, surowych barwach, podkreślających żałobę.

Matejko wybrał na temat swojego obrazu scenę ostatniego pożegnania Kochanowskiego z Urszulką, by pokazać bezwzględność śmierci. Człowiek jest wobec niej bezradny. Problem ten dotyczy wszystkich, jednak śmierć dziecka jest szczególnie bolesna.

Wzruszenie budzi maleńkie ciałko dziewczynki i jej delikatna buzia, a także ból ojca, który nic już nie może uczynić.

Polecamy również:

  • Jan Kochanowski, Tren XVI – analiza i interpretacja

    Wszystkie treny autorstwa Jana Kochanowskiego stanowią m.in. zapis jego refleksji i rozmyślań na temat życia. Więcej »

  • Jan Kochanowski, Tren XVII – analiza i interpretacja

    Tren XVII jest jednym z utworów, które najmocniej poruszały temat ludzkie zwątpienia, wywołanego żałobą. Zasadniczym tematem utworu jest człowiek jako jednostka i jej sposoby zmagania się z bólem i cierpieniem. Więcej »

  • Treny - interpretacja cyklu

    „Treny” Jana Kochanowskiego to bodaj najpopularniejsze polskie dzieło dotyczące problematyki śmierci, utraty ukochanej osoby. Zgodnie z wymogami gatunku, w całym cyklu pojawiają się kolejno wątki: żalu, opłakiwania straty, pochwał zalet zmarłej, pocieszenia i ukojenia bólu (napomnienia). Więcej »

  • Treny - motywy literackie

    Cierpienie to oczywisty wątek, związany z założeniami samego gatunku, jakim jest tren. Żal, rozpacz, opłakiwanie straty – wszystkie je odnajdziemy w większości utworów cyklu. Więcej »

  • Tren I - interpretacja i analiza

    Pierwszy utwór z cyklu XIX Trenów Jana Kochanowskiego w pewnym stopniu wprowadza odbiorcę w sytuację liryczną i zapowiada dalszy ciąg. Już w tym utworze podmiot liryczny daje się poznać jako nieszczęśliwy ojciec, poeta i filozof. Te trzy role będą nieustannie obecne w całym cyklu. Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 5 + 3 =
jaaa
2020-12-04 12:29:51
miło było poczytać
lulu
2020-11-13 09:14:57
fajny tekst
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
.
• 2024-09-05 17:12:32
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33