Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Odprawa posłów greckich - streszczenie i plan wydarzeń

Ostatnio komentowane
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Mądre to
Zbyszek • 2019-07-27 08:44:21
Sekta według przeciwników stosowania tego terminu jest elementem pseudonauki, nie uznawa...
uczen Jezusa • 2019-07-30 10:16:33
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Prolog

Monolog Antenora wypowiadany w obecności greckich posłów. Trojańczyk przedstawia zaistniałą sytuację: Aleksander sprowadził do miasta Helenę, żonę Menelaosa, czym rozgniewał wszystkich Greków. Antenor potępia ten postępek obawiając się, że przyniesie on nieszczęście całej Troi.

Epeisodion I

Między Aleksandrem i Antenorem następuje wroga wymiana zdań. Aleksander próbuje zjednać sobie rozmówcę, powołując się na łączącą ich przyjaźń. Antenor jednak odpowiada, że od osobistej przyjaźni ważniejsze jest dobro ojczyzny, dlatego sprzeciwia się pozostawaniu Heleny w Troi.

Pieśń chóru  I

Pieśń o nieroztropności młodych, którzy kierują się namiętnościami, a nie rozsądkiem i w ten sposób pogrążają i siebie, i ojczyznę.

Epeisodion II

Helena rozmawia ze swoją opiekunką, Panią Starą, zwierzając się ze swoich obaw. Boi się przede wszystkim tego, co się z nią stanie, kiedy każą jej wrócić do męża. Poczuwa się do winy i żałuje, że dopuściła się zdrady. Jej rozważania są gorzkie, z pesymizmem stwierdza, że świat jest pełen zła i cierpienia, a życie to nieustanne zmagania z nieszczęściem. Piastunka pociesza ją mówiąc, że cierpienie jest potrzebne, by człowiek doceniał szczęście.

Pieśń chóru

Polecamy również:

Komentarze (0)
3 + 2 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');