Odprawa posłów greckich to tragedia autorstwa Jana Kochanowskiego. Pierwszy raz została wystawiona w 1578 roku w Jazdowie pod Warszawą. Akcja dramatu dotyczy wydarzeń, które poprzedziły wybuch wojny trojańskiej. Poniżej przedstawiamy streszczenie Odprawy posłów greckich oraz plan wydarzeń dramatu.
Odprawa posłów greckich - streszczenie
Prolog
Monolog Antenora wypowiadany w obecności greckich posłów. Trojańczyk przedstawia zaistniałą sytuację: Aleksander sprowadził do miasta Helenę, żonę Menelaosa, czym rozgniewał wszystkich Greków. Antenor potępia ten postępek obawiając się, że przyniesie on nieszczęście całej Troi.
Epeisodion I
Między Aleksandrem i Antenorem następuje wroga wymiana zdań. Aleksander próbuje zjednać sobie rozmówcę, powołując się na łączącą ich przyjaźń. Antenor jednak odpowiada, że od osobistej przyjaźni ważniejsze jest dobro ojczyzny, dlatego sprzeciwia się pozostawaniu Heleny w Troi.
Pieśń chóru I
Pieśń o nieroztropności młodych, którzy kierują się namiętnościami, a nie rozsądkiem i w ten sposób pogrążają i siebie, i ojczyznę.
Epeisodion II
Helena rozmawia ze swoją opiekunką, Panią Starą, zwierzając się ze swoich obaw. Boi się przede wszystkim tego, co się z nią stanie, kiedy każą jej wrócić do męża. Poczuwa się do winy i żałuje, że dopuściła się zdrady. Jej rozważania są gorzkie, z pesymizmem stwierdza, że świat jest pełen zła i cierpienia, a życie to nieustanne zmagania z nieszczęściem. Piastunka pociesza ją mówiąc, że cierpienie jest potrzebne, by człowiek doceniał szczęście.
Pieśń chóru II
Pieśń „Wy, którzy pospolitą rzeczą władacie” mówi o odpowiedzialności ludzi rządzących za cały kraj.
Epeisodion III
Poseł zdaje Helenie i Pani Starszej relację z przebiegu obrad nad losem Heleny. Narracja przerywana jest przytoczeniami wypowiedzi poszczególnych postaci. Priam, król Troi, był zwolennikiem wydania Heleny, by uchronić ojczyznę od najazdu Greków. Aleksander argumentował, że Helena to dar od Afrodyty i nieprzyjęcie jej byłoby obrazą dla bogini, ponadto przywołał wcześniejsze zatargi z Grekami, które wymagają pomsty. Z kolei Antenor oskarżył Aleksandra o niemoralne postępowanie (porwanie cudzej żony) i nakreślił nieszczęścia, jakie spadną na Troję, jeśli Grecy ją zaatakują. Po stronie kochanków opowiedział się Ikeaton, opowiadając się przeciwko Grekom. Jeszcze raz przypomniał wszystkie zatargi z tym butnym narodem i nawoływał do pomszczenia dawnych zniewag. Ostatecznie o wyniku rady przesądziło demokratyczne głosowanie, uczestnicy podzielili się na dwie grupy – ta, która była za pozostawieniem Heleny i rozpoczęciem wojny, okazała się liczniejsza i król, choć osobiście był przeciwny, przystał na takie rozwiązanie.
Chór
Czterowiersz mówiący o niezadowoleniu greckich posłów z wyniku obrad.
Epeisodion IV
Ulisses potępia decyzję Trojan, którzy dali się przekonać Aleksandrowi i przepowiada im zagładę. Przy tej okazji wygłasza kwestię na temat zepsucia młodzieży, która przynosi zgubę ojczyźnie. Z kolei Menelaos podkreśla, że nie chce wojny, ale Trojanie nie pozostawiają mu wyboru. Wyraża swoją pogardę dla Aleksandra i pragnienie zemsty.
Pieśń chóru III
Zapowiada już upadek Troi.
Epeisodion V
Antenor radzi królowi, by szybko czynił przygotowania do wojny, bo ta jest nieunikniona. Na scenę wkracza Kasandra ogarnięta prorockim szałem, przepowiada upadek miasta, jednak nikt nie wierzy w jej wizję. Kasandra mówi o łani (Helenie), która przychodzi z morza i przynosi krew i ogień; o śmierci Hektora, a potem Achillesa, wreszcie – o koniu trojańskim. Wszystko to łatwo zrozumieć, kiedy zna się losy Troi, w przeciwnym razie brzmi to jak bezsensowne majaki szaleńca.r
Epilog
Jedynie Antenor zdaje się wierzyć w wizje Kasandry, Priam jednak je lekceważy. Na scenę wkracza Rotmistrz i informuje o przybyciu greckiej armii. Priam nakazuje przygotowania do obrony, na co Antenor sugeruje wystąpić z atakiem.
Odprawa posłów greckich - plan wydarzeń
1. Monolog Antenora przedstawiający zaistniałą sytuację
2. Próba nakłonienia Antenora przez Aleksandra do poparcia jego sprawy
3. Odmowa Antenora
4. Obawy Heleny o przyszłość
5. Relacja posła z przebiegu rady
6. Reakcja greckich posłów na wynik obrad
7. Przepowiednia Kasandry
8. Przybycie greckich wojsk