Odprawa posłów greckich - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

Geneza „Odprawy posłów greckich”

Pełny tytuł dramatu wiele mówi o okolicznościach jego powstania i wystawienia: „Odprawa posłów greckich podana na teatrum przed Królem Jego Mością i Królową Jej Mością w Jazdowie nad Warszawą dnia dwunastego stycznia Roku Pańskiego MDLXXVIII na feście u Jego Mości Pana Podkanclerzego Koronnego”. Utwór jest rodzajem metafory – przedstawiając znaną historię wojny trojańskiej, poeta wypowiedział się na temat aktualnej sytuacji kraju.

Nie wiadomo, kiedy dokładnie Jan Kochanowski napisał swój jedyny dramat, na pewno przed 1578 rokiem, kiedy to po raz pierwszy został wystawiony. W tym samym roku ukazał się też drukiem, wydany w drukarni Szarfenbergera w Warszawie. Możliwe, że sztuka powstała na krótko przed premierą, a jeśli autor napisał ją znacznie wcześniej, musiał wprowadzić poprawki, ponieważ tekst jest bardzo adekwatny do aktualnej sytuacji politycznej – zbliżającego się wielkiego sejmu, mającego zadecydować o wojnie z Rosją.

Prapremiera „Odprawy...” uświetniła obchody uroczystości weselnych Jana Zamojskiego i Krystyny Radziwiłłówny. Niewątpliwie wystawienie pierwszej polskiej tragedii klasycznej było wielkim kulturalnym wydarzeniem. Spektakl swoją obecnością

Polecamy również:

 • Odprawa posłów greckich - interpretacja

  „Odprawę posłów greckich” można odczytywać na trzech płaszczyznach. W warstwie dosłownej opowiada ona epizod z wojny trojańskiej. Rozumiana jako dramat polityczny stanowi wypowiedź na temat sytuacji Polski. Jednocześnie jest to także uniwersalny utwór o charakterze moralnym. Więcej »

 • Odprawa posłów greckich - charakterystyka bohaterów

  Bohaterowie „Odprawy posłów greckich” zostali scharakteryzowani bardzo powierzchownie. Dramat ma przede wszystkim charakter polityczny, a jego celem jest głównie przestroga przed doprowadzeniem do upadku kraju. Więcej »

 • Odprawa posłów greckich jako dramat polityczny o sprawach państwa

  Jan Kochanowski sięgnął po mityczną historię wojny trojańskiej, by przestrzec współczesnych przed skutkami prywaty. Jego dramat, choć osadzony w antycznych realiach, bardzo wyraźnie odnosi się do ówczesnej sytuacji politycznej w kraju. Wypowiedzi aktorów oraz pieśni chóru można odczytać... Więcej »

 • Odprawa posłów greckich a tragedia antyczna - podobieństwa i różnice

  Kochanowski pisząc „Odprawę posłów greckich”, starał się zachować wszelkie wymogi formalne klasycznej greckiej tragedii, jednak naczelnym celem utworu było ukazanie sytuacji politycznej ówczesnej Polski. Tam, gdzie forma kłóciła się z przekazem, poeta pozwolił sobie na pewne odstępstwa. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 3 =
Ostatnio komentowane
Tekst nie jest całkowicie prawdziwy. Do roku 1942, a przypominam, że Niemcy napadli na P...
Karol • 2021-04-19 21:37:00
Ostatecznie nie ukończył studiów, więc artykuł wprowadza w błąd.
Marta • 2021-04-19 19:23:19
ja z tego robię plakat :)
kamyq • 2021-04-19 18:17:18
ezz
wdadad • 2021-04-19 17:41:35
ez
marek • 2021-04-19 14:57:37