Światopogląd i filozofia pozytywizmu - strona 6

polityczne oraz kulturowe (bardzo silne oddziaływanie romantyzmu, który walnie przyczynił się do podjęcia prób narodowowyzwoleńczych). Badacze wyróżniają w nim cztery modele światopoglądowe, które różniły się od siebie w poszczególnych aspektach:
    

Nurt postromantyczny   

Nurt w dużej mierze nawiązywał do najważniejszych aspektów polskiego romantyzmu. Wciąż uważano, że nie można żyć w pokoju z zaborcami, nadal wierzono w historyczną misję Polaków. Zadania ludzkie nadal postrzegano w sposób maksymalistyczny (albo wszystko, albo nic).
    

Tradycjonalizm   

Tradycjonaliści utożsamiali Polskę i Polaków z wiarą katolicką. Odrzucali zachodnią ideę egalitaryzmu, głęboko wierząc w hierarchiczność społeczeństwa, na czele którego powinno stać ziemiaństwo. To właśnie na tym gruncie narodziła się koncepcja trójlojalizmu, nawołująca mieszkańców poszczególnych zaborców do lojalności wobec ciemiężycieli. Odpowiednie kroki planowano podjąć dopiero później, gdy naród stanie się wystarczająco silny.

Pozytywizm   

Klasyczny pozytywizm rozwijał się głównie na terenie Królestwa Polskiego (przede wszystkim w Warszawie). Głosił on ideały zbieżne z zachodnioeuropejską wersją tego poglądu.
      

Polecamy również:

 • August Comte - biografia, poglądy, dzieła

  August Comte przyszedł na świat 19 stycznia 1798 r. w Montpellier. Po zakończeniu edukacji w szkole średniej  Lycée Joffre uczęszczał na uniwersytet w mieście, w którym się urodził. Następnym etapem jego nauki była elitarna politechnika w Palaiseau pod Paryżem (École Polytechnique),... Więcej »

 • John Stuart Mill - biografia, poglądy, dzieła

  John Stuart Mill przyszedł na świat 20 maja 1806 r. w Londynie. Już od dziecka wychowywał się w myśl nowoczesnych prądów myślowych – jego ojciec, James Mill, był olbrzymim zwolennikiem utylitaryzmu (a także, obok Benthama, jednym z twórców tej doktryny), zgodnie z którą pragnął... Więcej »

 • Henry Spencer - biografia, poglądy, dzieła

  Herbert Spencer przyszedł na świat w angielskim mieście Derby dnia 27 kwietnia 1820 r. Jego ojciec – George Spencer – opuścił kościół metodystów na rzecz Religijnego Towarzystwa Przyjaciół (zwanego także kwakrami). Było to zgromadzenie pacyfistyczne i kładące wielki nacisk na... Więcej »

 • Hipolit Taine - biografia, poglądy, dzieła

  Hipolit Taine przyszedł na świat 21 kwietnia 1828 r. we francuskiej miejscowości Vouziers. Uczęszczał on do szkoły z internatem, zajęcia odbywały się w College Bourbon. Już jako trzynastolatek Taine odznaczał się on niesamowitymi zdolnościami, co przyniosło mu wiele nagród (zarówno w przedmiotach... Więcej »

 • Utylitaryzm - definicja, rodzaje, opis

  Utylitaryzm to koncepcja etyczna, która narodziła się w osiemnastowiecznej Anglii. Termin ten pochodzi od łacińskiego słowa „utilitas” oznaczającego pożytek, korzyść. Pogląd ten narodził się dzięki Jeremy’emu Benthamowi (1748 – 1832), a jego wielkim zwolennikiem i propagatorem był... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 3 =
Ostatnio komentowane
ok
ktostam • 2021-06-19 15:17:37
Tak
Tak • 2021-06-17 07:30:57
spoko
:) • 2021-06-16 20:42:56
x - wpis został poprawiony, pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-06-15 06:34:20
Mudnok - poprawione, pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-06-15 06:37:39