Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Renesans - charakterystyka epoki (odrodzenie - ramy czasowe, nazwa epoki, literatura) - strona 7

Ostatnio komentowane
Według mnie bardzo przydatne dzięki temu tekstowi mniej więcej zrozumiałam jak dział...
Emilia • 2018-07-26 20:05:25
@Hasher To zależy już od tłumacza przekładu(Pisma zostały napisane w kilku językach ...
Hgfhfg • 2018-07-09 11:34:37
ok
andrzej duda • 2018-06-14 10:31:18
Super na spr.
Evogy • 2018-06-07 17:45:08
mega
Zuza • 2018-06-06 17:25:41
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

niego dostrzec także wpływy Petrarki, co świadczy o tym, iż poeta zorientowany był w zmianach, jaki dokonują się w literaturze Europy. Z pewnością można mu przypisać miano poeta doctus. Jest także twórcą dramatu „Odprawa posłów greckich”, w którym próbuje przestrzegać antycznych wyznaczników tragedii. Tworzył również w języku łacińskim („Elegie”).

Obok literatury pięknej rozwinęła się literatura polityczna. Traktaty politycznej pisali Andrzej Frycz Modrzewski, Stanisław Orzechowski, a w swoich kazaniach ksiądz Piotr Skarga nawoływał do miłości ojczyzny i dobrowolnej rezygnacji z samolubstwa (prywaty) na rzecz dobra narodu.

Warto wspomnieć na koniec o Łukaszu Górnickim, autorze „Dworzanina polskiego”. Jest to nie całkiem oryginalny utwór, gdyż w sporej części stanowi przekład „Il Corteggione” Baltazara Castiglione. Z kart dzieła wyłania się idealny wizerunek renesansowego szlachcica, który powinien połączyć swoje szlachetne pochodzenie z wykształceniem i honorem. Górnicki dostosował utwór Castiglione do polskich realiów. O ile pisma Reja prezentowały ideał polskiego ziemianina, a Kochanowski realizował wzór uczonego poety, tak Górnicki zaprezentował model dworzanina.

Sandro Botticelli Wiosna 
Sandro Botticelli „Wiosna” (1481-1482 r.)

 

Architektura

Polecamy również:

 • Światopogląd i filozofia renesansu - przedstawiciele i charakterystyka

  Renesansowy światopogląd kształtował się pod wpływem antycznych idei. Fascynacja starożytną filozofią, sztuką, literaturą zmieniała oblicze Europy. Jako sprzeciw wobec średniowiecznego uniwersalizmu wyrasta renesansowy indywidualizm. Katolicka i łacińskojęzyczna Europa zaczyna się wewnętrznie różnicować.... Więcej »

 • Reformacja - najważniejsze informacje

  Za oficjalny początek reformacji przyjmuje się wystąpienie Marcina Lutra, w którym przedstawił 95 tez przeciwko nadużyciom w Kościele katolickim. Jednak chęci i dążenia do odnowienia chrześcijaństwa pojawiały się już wcześniej. Podobne cele stawiał sobie Jan Hus w XV wieku. Więcej »

 • Kultura renesansu - charakterystyka (rozwój szkolnictwa w renesansie, języki narodowe)

  Kultura renesansu kształtowała się pod wpływem antycznych wzorców. Rzesze humanistów studiowały starożytne teksty: Cycerona, Wergiliusza, Arystotelesa, Platona. Filozofia i literatura formowały nowy światopogląd. Sztuka antyczna stała dla człowieka renesansu nauczycielką piękna. Więcej »

 • Sztuka renesansu - charakterystyka

  Sztuka renesansu, podobnie jak i cała odrodzeniowa kultura, rozwija się pod wpływem fascynacji osiągnięciami starożytnych twórców. Dorobek antyku, przez lata zapomniany, na nowo rodzi się dla Europy i staje się wzorem we wszystkich dziedzinach sztuki. Kształtuje humanistyczny światopogląd i inspiruje... Więcej »

 • Teatr elżbietański - najważniejsze informacje (historia, twórcy)

  Powstanie teatru elżbietańskiego datuje się na rok 1576, kiedy to powstał pierwszy londyński stały teatr. Zbudował go pod Londynem przedsiębiorca James Burbage. Budynek, nazwany The Theatre, miał służyć wyłącznie do wystawiania spektakli. Więcej »

Komentarze (1)
2 + 5 =
Komentarze
anonim • 2017-12-13 11:50:17
Mam pewne wątpliwości co do rzetelności tej strony. Przede wszystkim kto jest autorem tekstu i czemu nie jest podpisany? Jako autor jest wpisany portal e-szkoła ale kim jest człowiek, który to pisał? Na jakiej podstawie mam ufać tym wiadomościom skoro nie wiem jakie autor ma kompetencje i skąd ma wiedzę?