Misterium - przykłady, definicja i opis gatunku

Misterium jest jednym z gatunków charakterystycznych dla średniowiecznej dramaturgii. Jego początki datowane są na X stulecie. Natomiast jako źródła podaje się kulturę ludową oraz tradycje klasztorne. Początkowo przedstawienia tego typu miały formułę intermediów, co oznacza, że były krótkimi wstawkami przerywającymi większe całości. Usamodzielnienie się misteriów przypadło najprawdopodobniej na wiek XIV.

Misterium, podobnie jak dramat liturgiczny, nawiązywało tematyką do liturgii kościelnej. Jednakże mogło realizować znacznie szerszy zakres tematyczny - nie ograniczało się do scen ewangelicznych. Często inscenizowano wydarzenia ze Starego Testamentu oraz apokryfów. Początkowo w misteriach udział brali głównie duchowni, a one same wystawiane były głównie w kościołach. Dopiero w późniejszych wiekach doszło do usamodzielnienia się tego gatunku i „opanowania” przezeń miast.

W późnym średniowieczu misteria były niezwykle barwnymi wydarzeniami. Na rynkach ustawiono wielkie mansjony - domy stanowiące sceny. Każdy z nich był inny, zależnie od tego, co miał przedstawiać (piekło, niebo itp.). Wokół gromadzili się liczni widzowie, a na scenach pojawiali się aktorzy. Istniały misteria, które przedstawiały

Polecamy również:

  • Dramat liturgiczny - przykłady, definicja i opis gatunku

    Dramat liturgiczny był gatunkiem charakterystycznym dla średniowiecza i najsilniej rozwijającą się wtedy odmianą twórczości scenicznej. Jego początek datowany jest na X stulecie, a najbujniejszy rozwój na okolice XIII w. Więcej »

  • Mirakle - definicja, cechy, przykłady

    Mirakl (słowo to pochodzi od francuskiego "miracle" - cud) to bardzo charakterystyczna odmiana średniowiecznego utworu dramatycznego. Rozwinęła się ona ok. XII stulecia, głównie na terenie zachodniej części Europy. Początkowo była związana z ośrodkami przykościelnymi, jednak bardzo szybko doszło do jej... Więcej »

  • Moralitet - definicja, cechy, przykłady

    Moralitet stanowi jedną z odmian średniowiecznego dramatu. Gatunek ten powstał ok. XIV stulecia w północnej Europie i bardzo szybko zyskał sobie wielką popularność. Jego początki wiązane są ze średniowiecznymi zakonami – dominikanami i franciszkanami. Mnichowie chcieli w jakiś sposób urozmaicić... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 2 =
Ostatnio komentowane
.
kadzionka • 2021-10-20 15:11:25
Dziekuje
MajMos • 2021-10-20 14:36:02
Dziękuję :)
:) • 2021-10-19 17:04:53
po jakiego uda ktoś to wymyślał
czarnypjes • 2021-10-17 16:53:04
doobry artykuł
Jan Marcalik • 2021-10-15 16:22:46