Lalka - streszczenie - strona 9

pyta ukochaną, kiedy ta wreszcie się obudzi. Izabela nie potrafi znaleźć właściwej odpowiedzi. Wkrótce Łęcka opuszcza dom prezesowej, przyjmując od Wokulskiego szczere wyznanie miłości. Spokój zakochanego burzy rozmowa z prezesową, nazywającą młode kobiety lalkami, bawiącymi się naiwnością mężczyzn.

Rozdział VII

(Pamiętnik starego subiekta)

Jest rok 1879. Rzecki opisuje aktualną sytuację polityczną w Europie. Zastanawia się nad tym, co skłoniło Wokulskiego do powrotu do Polski. W międzyczasie pada propozycja kupna kamienicy Łęckich przez baronową Krzeszowską, w zakupie chce pośredniczyć Maruszewicz. Wokulski na razie nie przyjmuje propozycji. Odwiedza za to Stawską i przekazuje jej informacje o losach zaginionego męża. Wiadomo, że Ludwik przebywał w Anglii i ciężko chorował. Podczas odwiedzin Rzecki zauważa, że mieszkanie Stawskiej jest obserwowane przez Krzeszowską i Maruszewicza. Ignacy wie, że baronowej wkrótce uda się kupić kamienicę, obawia się o los lokatorów. Podczas kolejnej wizyty u Stawskiej dowiaduje się o też o plotkach dotyczących Wokulskiego i Łęckiej – krążą słuchy, że kupiec chce sprzedać swój sklep Żydom. Zdruzgotany Rzecki wraca do domu i wypytuje przyjaciela o plany na przyszłość. Ten potwierdza, że planuje małżeństwo z Łęcką.

Rozdział VIII

(Pamiętnik starego subiekta)

Opis procesu wytoczonego Stawskiej przez baronową Krzeszowską. Rzecki wyjaśnia przyczyny i wspomina sam przebieg rozprawy sądowej. Przypomina sobie zapoznanie baronowej z piękną Heleną. Krzeszowska poprosiła ją o pomoc w uporządkowaniu bielizny. Stawska brała ze sobą córeczkę, a ta przypomniała baronowej jej własne zmarłe dziecko. Uwagę Heluni zwróciła piękna lalka. Dziewczynka zapragnęła mieć podobna zabawkę. Dzięki zabiegom Rzeckiego Stawskiej udało się kupić tanio identyczną zabawkę w sklepie Wokulskiego. W tym samym czasie Krzeszowska nabyła kamienicę Łęckich za 100 tysięcy rubli. Szybko podniosła czynsz i usunęła kłopotliwych lokatorów (studentów). Po jakimś czasie pani Helena została oskarżona przez baronową o kradzież lalki po zmarłej córce. Wokulski obiecał pomoc i zaproponował oskarżonej dobrze płatną pracę kasjerki. Podczas rozprawy udowodnił, że zabawka została kupiona w jego sklepie (wnętrze główki lalki było oznakowane nazwą sklepu), ośmieszając tym samym baronową. Do zniszczenia zabawki Krzeszowskiej przyznała się jej służąca, a Stawską uniewinniono.

Rozdział IX

(Pamiętnik starego subiekta)

Rzecki nadal planuje zeswatanie Stawskiej z Wokulskim. Niestety „Stach” nie czyni w tym kierunku żadnych kroków. Znajomi dają Rzeckiemu do zrozumienia, że Wokulski lada dzień sprzeda swój sklep Żydom. Ignacy stara się dowiedzieć czegoś od Szumana. Doktor wyjaśnia mu, że konkury Wokulskiego do Łęckiej zwabiły innych adoratorów. Nie wierzy, że zwykłemu kupcowi uda się zdobyć rękę arystokratki. Tego samego dnia Wokulski potwierdza wyprzedanie swoich lokali Szlangbaumowi. Jest rozdrażniony, gdyż do tej pory nie otrzymał zaproszenia na bal u księcia, na którym będzie też Łęcka. Liścik zostaje dostarczony wieczorem, ale rozżalony Wokulski traci ochotę na „wielkie wyjście”. W dniu balu udaje się wraz z Rzeckiem z wizytą do Stawskiej. Helena jest rozkochana w swym dobroczyńcy, ale ten – ku zdumieniu Ignacego – nie reaguje na jej zachowanie. Po powrocie do domu Wokulski wymyka się na przejażdżkę po mieście. Rzecki śledzi go i przyłapuje pod oknami książęcego pałacu.

Rozdział X

Wieści o zamożnym konkurencie do ręki panny Izabeli zwabiają jej byłych i nowych amantów. Łęcka staje się bardzo popularną osobą na salonach. Kobieta wciąż trzyma Wokulskiego

Polecamy również:

Komentarze (2)
Wynik działania 2 + 4 =
BRZOSKWINIA
2022-03-21 17:56:05
Stanisław wokulski zarobił na wojnie 250 tysięcy rubli, a nie 330
Go Win
2021-02-12 19:42:28
Szkoda że go ten pociąg nie jebł (tak jak w Ostatniej Bitwie Narnii) :3
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
fajne :> ciekawe
• 2023-01-28 13:30:03
Rola Francji: Francja była jednym z głównych sprzymierzeńców ruchu zjednoczeniowego i...
• 2023-01-26 11:32:53
dzieki
• 2023-01-26 06:23:39