Kultura oświecenia w Europie - charakterystyka i przedstawiciele

Kultura oświecenia miała charakter uniwersalny. W całej Europie warstwy wykształcone posługiwały się językiem francuskim, dominował on na dworach, w polityce i w nauce. Jednocześnie nasilało się poczucie odrębności narodowej poszczególnych krajów i dążenie do doskonalenia języków narodowych.
    
Oświecenie to epoka rozwoju nauki i oświaty. Powstawało wiele instytucji o charakterze edukacyjnym. Zakładano nowe szkoły i reformowano system szkolnictwa. Powstawały biblioteki publiczne, księgarnie, wypożyczalnie i gabinety lektur. Książka stała się przedmiotem codziennego użytku. Ducha tych zmian doskonale oddaje tzw. Wielka encyklopedia francuska, trzydziestotomowa praca stanowiąca zbiór ówczesnej wiedzy. Redaktorem całości zatytułowanej „Encyklopedia albo słownik rozumowany nauk, sztuk i rzemiosł” był Denis Diderot, a poszczególne artykuły opracowywane były przez największe autorytety tamtego okresu, m.in. Monteskiusza, Woltera (filozofia Newtona), Rousseau, Holbacha (system przyrody), Condorceta (idea matematyki społecznej) czy d’Alemberta (wstęp na temat klasyfikacji nauk). Łącznie nad opracowaniem 68 tysięcy haseł pracowało 150 osób.
    
Celem autorów było dokonanie swego rodzaju bilansu

Polecamy również:

 • Jean Jacques Rousseau - biografia i twórczość

  Jean Jacques Rousseau – genewski pisarz tworzący w języku francuskim, filozof, pedagog, teoretyk muzyki. Więcej »

 • Jan Potocki - biografia, twórczość

  Jan Potocki – polski powieścio- i dramatopisarz (tworzący w języku francuskim), podróżnik, polityk, historyk, publicysta, etnograf, jeden z pierwszych polskich archeologów, badacz starożytności słowiańskich, inżynier. Więcej »

 • Jędrzej Kitowicz – biografia, twórczość

  Urodził się 25 listopada 1728 roku w Warszawie. Historyk, pamiętnikarz, ale także korespondent polityczny. Był również księdzem i brał udział w konfederacji barskiej. Jego pochodzenie nie jest dla historyków do końca jasne, niektórzy świadczą o jego mieszczańskich korzeniach, inni – że... Więcej »

 • Stanisław Trembecki – biografia, twórczość

  Polski poeta żyjący i tworzący w okresie oświecenia, jako reprezentant nurtu klasycystycznego. Tworzył pod kilkoma pseudonimami m.in.: Azarycz Ludwik, Józef Bielawski, czy Jan Niepomucen Czyżewicz. Stanisław Trembecki pochodził z zamożnej rodziny, jego ojciec był pisarzem i podstarościm Nowego Miasta... Więcej »

 • Franciszek Kniaźnin – biografia, twórczość

  Poeta, dramatopisarz i tłumacz, urodzony 4 października 1750 roku w Witebsku. Autor przede wszystkim wierszy religijnych, sielanek, ód czy bajek. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 1 =
Ostatnio komentowane
es
pros • 2021-10-19 13:55:39
po jakiego uda ktoś to wymyślał
czarnypjes • 2021-10-17 16:53:04
doobry artykuł
Jan Marcalik • 2021-10-15 16:22:46
@12345 - dziękujemy za zauważenie błędu, został już poprawiony. Pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-10-15 09:57:56
fajna apka
julcix • 2021-10-14 12:14:50