Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Kultura oświecenia w Europie - charakterystyka i przedstawiciele

Ostatnio komentowane
I dzeciaki w liceach pozniej wypisuja takie bzdury. IUS NATURALE!!! Nie zadne LEX! To sa p...
Lujiki • 2019-09-19 22:08:57
/
mari • 2019-09-19 15:47:31
bardzo fajne :)
twoja stara • 2019-09-19 12:32:42
Pal wroty
dawid • 2019-09-19 09:22:07
gituwa
mlodymuszkieter • 2019-09-18 19:32:07
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Kultura oświecenia miała charakter uniwersalny. W całej Europie warstwy wykształcone posługiwały się językiem francuskim, dominował on na dworach, w polityce i w nauce. Jednocześnie nasilało się poczucie odrębności narodowej poszczególnych krajów i dążenie do doskonalenia języków narodowych.
    
Oświecenie to epoka rozwoju nauki i oświaty. Powstawało wiele instytucji o charakterze edukacyjnym. Zakładano nowe szkoły i reformowano system szkolnictwa. Powstawały biblioteki publiczne, księgarnie, wypożyczalnie i gabinety lektur. Książka stała się przedmiotem codziennego użytku. Ducha tych zmian doskonale oddaje tzw. Wielka encyklopedia francuska, trzydziestotomowa praca stanowiąca zbiór ówczesnej wiedzy. Redaktorem całości zatytułowanej „Encyklopedia albo słownik rozumowany nauk, sztuk i rzemiosł” był Denis Diderot, a poszczególne artykuły opracowywane były przez największe autorytety tamtego okresu, m.in. Monteskiusza, Woltera (filozofia Newtona), Rousseau, Holbacha (system przyrody), Condorceta (idea matematyki społecznej) czy d’Alemberta (wstęp na temat klasyfikacji nauk). Łącznie nad opracowaniem 68 tysięcy haseł pracowało 150 osób.
    
Celem autorów było dokonanie swego rodzaju bilansu

Polecamy również:

 • Jean Jacques Rousseau - biografia i twórczość

  Jean Jacques Rousseau – genewski pisarz tworzący w języku francuskim, filozof, pedagog, teoretyk muzyki. Więcej »

 • Jan Potocki - biografia, twórczość

  Jan Potocki – polski powieścio- i dramatopisarz (tworzący w języku francuskim), podróżnik, polityk, historyk, publicysta, etnograf, jeden z pierwszych polskich archeologów, badacz starożytności słowiańskich, inżynier. Więcej »

 • Jędrzej Kitowicz – biografia, twórczość

  Urodził się 25 listopada 1728 roku w Warszawie. Historyk, pamiętnikarz, ale także korespondent polityczny. Był również księdzem i brał udział w konfederacji barskiej. Jego pochodzenie nie jest dla historyków do końca jasne, niektórzy świadczą o jego mieszczańskich korzeniach, inni – że... Więcej »

 • Światopogląd i filozofia oświecenia - przedstawiciele, charakterystyka

  Dominującą cechą oświeceniowego sposobu myślenia jest krytycyzm, rewizja dotychczasowego sposobu poznawania, argumentacji, rozstrzygania i formułowania problemów. Krytycznie podchodzono do istniejących instytucji społecznych, form sprawowania władzy, religii i autorytetów. Filozofowie oświecenia dążą... Więcej »

 • Myśl społeczno-polityczna europejskiego i polskiego oświecenia

  Oświecenie to okres obejmujący koniec XVII wieku aż po początki XIX wieku. W różnych krajach te granice wyznaczają inne wydarzenia, jednak powszechnie przyjmuje się za początek epoki koniec panowania Ludwika XIV, a za koniec rewolucję francuską. Oba te wydarzenia mają duże znaczenie dla ujęcia myśli... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 1 =