Felieton - definicja, cechy, przykłady - strona 3

czasopism i portali internetowych. Pisane są przez ludzi o określonej pozycji zawodowej, często kojarzonych z określonymi poglądami itp. Stanowią one jedną z głównych dróg komunikacji pomiędzy osobą znajdującą się po drugiej stronie pióra (klawiatury itp.) z odbiorcami zainteresowanymi jej poglądami, przemyśleniami itd.

Do najbardziej rozpoznawalnych felietonistów wieków XX i XXI można zaliczyć: Stefana Kisielewskiego (prozaik, publicysta, kompozytor, krytyk, znawca sztuki; pisał m.in. dla „Tygodnika Powszechnego” i „Wprost”), Wisławę Szymborską („Gazeta Wyborcza”), Stanisława Tyma („Wprost”, „Polityka”), Leszka Kołakowskiego („Gazeta Wyborcza”), Mariusza Szczygła („Gazeta Wyborcza”), Szymona Kobylińskiego (pisał dla „Polityki”), Jerzego Pilcha („Tygodnik Powszechny”, „Polityka”), Wojciecha Cejrowskiego („Gazeta Polska”, Fronda”).

Powyższa lista w sposób bardzo skrótowy ujmuje cenionych polskich autorów felietonów. Są to ludzie reprezentujący różne zawody, poglądy polityczne i przekonania. Różnorodność ta podkreśla popularność i duże znaczenie tego typu tekstów dla współczesnego czytelnika.

Polecamy również:

 • Powieść realistyczna - definicja, cechy, przykłady

  Powieść realistyczna narodziła się w XIX-wiecznej Francji. Po raz pierwszy terminu tego użyto w 1826 r. w trzynastym numerze „Mercure français du XIX siecle”. Stanowiło ono wtedy synonim tzw. „literatury prawdy”, miało jednak znaczenie pejoratywne, gdyż kojarzyło się z tym, co jest... Więcej »

 • Powieść naturalistyczna - definicja, cechy, przykłady

  Powstanie naturalizmu jako nurtu w literaturze ściśle wiąże się z postacią francuskiego pisarza Emile'a Zoli. Prekursorami nowego prądu byli m.in. Gustaw Flaubert i bracia Goncourt (w przedmowie do „Germinie Lacerteux” apelowali oni o absolutną naukowość literatury i kliniczne badanie zachowań... Więcej »

 • Powieść tendencyjna - definicja, cechy, przykłady

  Powieść tendencyjna była gatunkiem literackim charakterystycznym dla polskiego pozytywizmu. Wraz z nadejściem nowej epoki zmianie uległ również obowiązujący światopogląd, a więc pożądane idee i wartości. Aby kształtować u ówczesnych określone cechy (patriotyzm, odpowiedzialność za siebie i innych,... Więcej »

 • Powieść przygodowa - definicja, cechy, przykłady

  Powieść przygodowa narodziła się w XVIII w. W jej powstaniu znaczącą rolę odegrały pamiętniki, dzienniki i różnego rodzaju relacje przedstawiające wydarzenia, jakich uczestnikami byli ich autorzy. Powieść przygodowa często łączona jest z powieścią podróżniczą – przedstawianie bohaterów... Więcej »

 • Powieść historyczna - definicja, cechy, przykłady

  Nowoczesna powieść historyczna narodziła się w XIX stuleciu, jednak jej początków badacze doszukują się już w starożytnych eposach, których akcja rozgrywa się na tle ważnych i znaczących wydarzeń dziejowych („Iliada”, „Eneida” itp.) oraz w średniowiecznych romansach rycerskich. Więcej »

Komentarze (4)
Wynik działania 3 + 3 =
xddddd
2020-04-02 09:30:54
ahaa
może
2019-03-07 15:25:48
no
nie
2018-01-14 19:33:29
Ale beka
tak
2015-12-17 18:55:37
Aha
Ostatnio komentowane
proste dodawanie
Jan • 2021-11-29 11:45:35
To super że nagle Rz zmienia się w Rs bez żadnego powodu :/
Anonim • 2021-11-28 11:37:17
Git
Franek to nie ja • 2021-11-27 17:22:35
Spoko
Kowal • 2021-11-24 18:52:36
Dzięki za to
Niewiadomym:) • 2021-11-24 17:45:42