Daniel Naborowski „Róża” i Rymkiewicz „Róża oddana Danielowi Naborowskiemu” - analiza porównawcza - strona 2

Wspomina brytyjską monarchię, porównuje różę do bogini Wenus, a także utożsamia kwiat z natchnieniem poetyckim.

Rymkiewicz także daje nam do zrozumienia, że nasze życie może przynosić cierpienie, podobnie jak kolczasty kwiat róży, a my nie zawsze mamy na to wpływ.

To co różni te dwa utwory poetyckie, to zastosowany przez Daniela Naborowskiego manieryzm, którego brakuje u poety współczesnego. W wierszu Naborowskiego pojawia się motyw modlitwy i różańca. Poeta nakazuje człowiekowi służyć Bogu i kochać go. Wszystko inne jest marnością i błahostką. U Rymkiewicza nie pojawia się żaden motyw religijny, twórca skupia się już raczej na miłości ziemskiej, ludzkiej, nie mam mowy o miłości do Boga.

Analiza

„Roża” Naborowskiego napisana jest 13-zgłoskowcem, a u Rymkiewicza brak jest takiej regularności. Wiersz barokowy nie uwzględnia podziału na strofy, jest pisany tekstem ciągłym (wiersz stychiczny), a u poety współczesnego podział na segmenty jak najbardziej się pojawia. Różnice zachodzą także w kwestii zastosowania interpunkcji – Rymkiewicz w ogóle jej nie stosuje.

Naborowski wykorzystuje charakterystyczne dla swojej epoki środki stylistyczne takie jak epitety, kontrasty czy przerzutnie. W wierszu współczesny odnajdziemy więcej anafor, porównań, ale także kontrastów i epitetów. Toposy poetyckie pojawiają się w każdym z utworów.

Poezja Daniela Naborowskiego i Jarosława Rymkiewicza jest najlepszym dowodem na to, że w tradycji literackiej panuje ciągłość, a stylistyki dwóch odległych sobie epok można z powodzeniem połączyć. Mogą być dla siebie inspiracją.

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 4 =
Ostatnio komentowane
nice
ameqa • 2020-12-03 21:04:28
6
olinow • 2020-12-03 16:38:49
Komentarz
Największy_speedrunner_w_Polsce • 2020-12-03 16:18:00
Mam nadzieję, że w UE docenią wirusy- bakteriofagi, bo to często jedyny sposób na wyl...
Goska • 2020-12-03 16:52:56