Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Syjonizm - definicja, historia, w Polsce - strona 2

fundusz, Keren Kajemet Le-Israel, na którym gromadzono środki na wykup ziemi w Palestynie.

Przełomem dla syjonistów była deklaracja Balfoura z listopad 1917 r., w której minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii gwarantował jej poparcie dla idei odbudowy „żydowskiej siedziby narodowej”. Po ogłoszeniu deklaracji ruch zyskał wielu zwolenników.  Na dokument ten powoływali się później Żydzi przy tworzeniu państwa Izrael.

Postulaty syjonistów spotkały się z krytyką Żydów ortodoksyjnych i chasydów, którzy widzieli w nich zaprzeczenie mesjanizmu, oraz z krytyką ze strony przedstawicieli nacjonalizmu diasporowego (Bund i Jidisze Folks-Partaj).

Sam ruch syjonistyczny nie był jednorodny. W jego obrębie powstawały rozmaite nurty ideologiczno-polityczne. Jeszcze przed I wojną światową wyodrębnił się nurt religijny (którego celem było utworzenie państwa opartego na zasadach Tory – partia Mizrachi), lewicowy (którego zwolennicy postulowali budowę państwa socjalistycznego – partia Poalej Syjon) oraz liberalny (realizujący program Światowej Organizacji Syjonistycznej).

W tym czasie narodziła się również idea utworzenia państwa żydowskiego na innym terenie niż Palestyna. Jej zwolenników

Zobacz również

Losowe zadania

 • Obliczenia procentowe

  Oblicz liczbę, której 30% to 35.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Fazy pracy serca

  Opisz fazy pracy serca.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Typy znaków

  Pogrupuj podane znaki i przyporządkuj do odpowiednich kategorii (wskaźników, ikon, symboli):   znak zakazu wjazdu rysunek mężczyzny i kobiety na drzwiach toalety wyraz kot krzyż na szczycie wieży kościelnej wyraz "kwa, kwa" znak "stop" pukanie do drzwi ksieżyc i gwiazda na fladze Turcji odgłos "kliknięcia" kałuża ...

  0 Odpowiedz Więcej
 • Elektron poruszający się w kondensatorze

  Jaka jest różnica potencjałów między okładkami kondensatora oraz jakie jest natężenie pola elektrostatycznego między okładkami kondensatora, jeżeli elektron poruszający się prostopadle do okładek tego kondensatora po przejechaniu drogi 3mm uzyskał prędkość 3*105 m/s?

  0 Odpowiedz Więcej
 • Praca i moc

  Sportowiec o wadzę 80 kg skaczący o tyczce, w chwili odbicia osiaga prędkość równą 5 m/s w czasie 2*10-2 sekundy. Jaką pracę i moc w tym czasie wykonuje?

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 1 =
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11