Dariusz Jabłoński, Wino truskawkowe – streszczenie, opracowanie - strona 2

powstał w 2007 roku. Reżyser oparł jego fabułę na motywach zaczerpniętych z kilku opowiadań Andrzeja Stasiuka ze zbioru Opowieści galicyjskie. Można powiedzieć, że polsko-słowacka produkcja Jabłońskiego jest ich luźną adaptacją.

Stylistyka

Zarówno u Stasiuka jak i u Jabłońskiego uwagę przyciąga niezwykłość postaci, ich losów, którzy w obliczu dramatu zachowują honor i godność. Wyznają filozofię życia, która pozwala im przetrwać życiowe zawirowania. Piękno idzie tu w parze z tragedią (oddają to liczne symbole jak cmentarze, groby, krzyże). Atmosfera przestrzeni, w której umieszczona zostaje fabuła, ma charakter sielski, lekki i rozkoszny – akcja rozgrywa się w otoczeniu Beskidu Niskiego. Można powiedzieć, że nawiązuje do wielobarwności i różnorodności etnicznej tego regionu. Tego typu klimat najczęściej odnaleźć można w literaturze realizmu magicznego.

Kompozycja obrazów

Znów podobnie jak w opowiadaniach Stasiuk, tak reżyser skupia się bardziej na sylwetkach psychologicznych postaci oraz kontemplacji malowniczego otoczenia. Na dalszy plan schodzą elementy fabularne, większa wagę przywiązuje Dariusz Jabłoński do drobnych, aczkolwiek znaczących incydentów niż zdarzeń rozciągniętych w całym utworze.

Atmosfera miasteczka

Pod przykrywką pozornej zwykłości mieszkańców i samej przestrzeni Żłobiska, kryją się wielkie namiętności, rozbuchane emocje, tragedie życia i nietypowe, złożone charaktery bohaterów. W obywatelach miejscowości losy żywych splatają się z losami duchów przeszłości, przodków żywo zamieszkujących w ich wspomnieniach. Niektórzy marzą o ucieczce do wielkiego, lepszego i ciekawszego świata, inni pogrążeni są w miejscowym marazmie, którym odpowiada prowincjonalne życie bez ekscesów.

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 2 =
Ostatnio komentowane
Xd
Xd • 2021-09-17 11:10:47
wow mega
wowmega123 • 2021-09-16 21:59:22
ok
. • 2021-09-14 14:03:56
cool
kam • 2021-09-13 09:10:37
Ok
Ok • 2021-09-12 14:37:55