Biografia
Rosyjski reżyser filmowy urodził się 4 kwietnia 1932 roku w pobliżu miejscowości Kadyja, w obwodzie kostromskim. Jego ojciec był uznanym poetą i tłumaczem. Przez większość życia cała rodzina mieszkała w Moskwie, skąd wyjeżdżała jedynie na wakacje do mniejszej miejscowości. Gdy w 1936 roku ojciec artysty ich porzucił, Andriej, jego siostra i matka zamieszkali u babki. W 1944 roku wspólnie wyjechali z powrotem do Moskwy, gdzie Andriej Tarkowski skończył edukację w szkole średniej. W tym samym czasie był uczniem szkoły muzycznej oraz plastycznej.
W 1946 roku Tarkowski zapadł na ciężką chorobę płuc, co znacznie odbiło się na jego dalszym zdrowiu. W 1951 roku rozpaczał studia arabistyczne w Instytucie Orientalistycznym, jednak przerwał je rok później. W 1956 roku zdał egzaminy wstępne na Wydział Reżyserii Wszechrosyjskiego Państwowego Uniwersytetu Kinematografii im. S.A. Gierasimowa. Podczas studiów poznał wielu artystów, z którymi zawiązał długie przyjaźnie oraz współpracę zawodową.
W 1960 roku reżyser zawarł swoje pierwsze małżeństwo z Irmą Rausz (byli razem trzy lata). W tym okresie powstał również jego pierwszy film pełnometrażowy – Dzieciństwo Iwana. Stworzył także scenariusz do Pierwszego nauczyciela Andrieja Konczałowskiego. W 1972 roku Tarkowski wyreżyserował słynny Solaris, na podstawie powieści Stanisława Lema o tym samym tytule. W 1975 roku reżyser stworzył film oparty na wątkach autobiograficznych pt. Zwierciadło. W 1982 roku Tarkowski opuścił Związek Radziecki i udał się do Włoch, gdzie w latach osiemdziesiątych wyreżyserował dwa filmy – Nostalgię oraz Czas podróży. Ostatnim dziełem Andrieja Tarkowskiego było Ofiarowanie z 1986 roku, zrealizowanym na terenie Szwecji. Artysta nie powrócił do ZSRR pomimo, że środowisko narodowe środowisko filmowców bardzo o to zabiegało. Zmarł na raka płuc w 1986 roku w Paryżu.
Twórczość
Andriej Tarkowski jest zaliczany do grona najważniejszych twórców filmowych w historii kina. Wielokrotnie nagradzano go m.in. na Festiwalu Filmowym w Cannes, czy w Wenecji. Jego nazwisko nosi również jedna z planetoid – Tarkovskij. Do najważniejszych pozycji w filmografii Tarkowskiego jako reżysera należą:
1958 Zabójcy
1959 Dzisiaj przepustki nie będzie
1960 Walec i skrzypce
1962 Dzieciństwo Iwana
1969 Andriej Rublow
1972 Solaris
1975 Zwierciadło
1979 Stalker
1983 Czas podróży
1983 Nostalgia
1986 Ofiarowanie
Andriej Tarkowski/www.wikipedia.org.pl |