Akira Kurosawa – biografia, twórczość

Biografia

Kurosawa urodził się 23 marca 1910 roku w Tokio. Ten reżyser japońskiego pochodzenia jest uznawany za jednego z najważniejszych twórców historii kina.

Ojciec Akira był oficerem, który wśród swoich przodków miał samurajów. W młodości Akira razem z bratem uczestniczył w spotkaniach środowiska o poglądach lewicowych. Jednym najbardziej traumatycznych przeżyć z dzieciństwa artysty była próba samobójcza jego brata Heigo Kurosawy. Reżyser przeżył także trzęsienie ziemi, które miało miejsce w Tokio w 1923 roku. jako reżyser Japończyk debiutował w 1943 realizując film pt. Saga o judo. W 1994 roku Kurosawa otrzymał Nagrodę Kioto, przyznawaną w dziedzinie sztuki i filozofii. Reżyser zmarł 6 września 1998 roku, doznając udaru.

Akira Kurosawa jest laureatem najważniejszych nagród filmowych. Otrzymał m.in. Złotego Lwa na Festiwalu Filmowym w Wenecji, Złotą Palmę w Cannes oraz kilka Oscarów.

Twórczość

Uważa się, że twórczość Akira Kurosawy wywarła ogromny wpływ na wiele pokoleń filmowców z całego świata. Jego najpopularniejsze produkcje osadzone zostały w realiach feudalnej Japonii, zdarzyło się mu również kilkakrotnie zaadaptować dramaty Williama Szekspira. Kurosawa pokusił się także o ekranową realizację dzieł literatury rosyjskiej m.in. Fiodora Dostojewskiego czy Maksyma Gorkiego. Filmografia Kurosawy jest niezwykle bogata i zróżnicowana, jednak do jego najbardziej znanych filmów należą:

Siedmiu samurajów (2004)

Po deszczu (1999)

Ostatni sprawiedliwy (1996)

Rudobrody (1965)

Piętno śmierci (1952)

Zbłąkany pies (1949)

Rashomon (1950)

Tron we krwi (1957)

Dersu Uzała (1975)

Ran (1985)