Zbigniew Kuźmiński, Nad Niemnem – streszczenie, porównanie z książką

Streszczenie

Akcja powieści Elizy Orzeszkowej rozgrywa się na terenie Litwy, a główni bohaterowie zamieszkują miejscowość o nazwie Korczyn. Jest to rodzina Korczyńskich oraz Justyna Orzelska i jej ojciec. Wieś podlega zaściankowi szlacheckiemu Bohatyrowiczów (zubożałej szlachty). Justyna Orzelska przeżywa zawód miłosny, po którym czuje się zagubiona i nie potrafi określić swojego życiowego celu. Jej dawnym adoratorem jest Zygmunt Korczyński, żonaty, ale wciąż zalecający się do dziewczyny. Innym amantem Justyny jest Teofil Różycki, arystokrata posiadający na Litwie majątek. Justyna wiąże się jednak z Janem Bohatyrowiczem, mężczyzną, który honorowo żyje z samodzielnej, ciężkiej pracy.

Relacja Justyny i Jana jest powodem do pojednania zaścianka z przedstawicielami dworu. Najstarszy z rodu, Benedykt Korczyński traktuje Bohatyrowiczów jak druhów w niewoli zaborców, a nie wrogów, chcących zabrać mu ziemie. Dochodzi także do wyklarowania się poglądów i postaw poszczególnych bohaterów. Żona Andrzeja Korczyńskiego, wdowa po zmarłym powstańcu styczniowym zaczyna rozumieć, że przez swój brak wiary w idee historyczne wychowała syna o poglądach kosmopolitycznych i egoistycznych.

Utwór kończy się pozytywnie – Justyna i Jan zaręczają się, a Marta Korczyńska spotyka dawnego ukochanego – Anzelma. Benedykt Korczyński spotyka się w pojednaniu z Anzelmem Bohatyrowiczem, przyjacielem jego brata Andrzeja.

Geneza

Zbigniew Kuźmiński zrealizował swój film fabularny w 1986 roku i jest adaptacją powieści Elizy Orzeszkowej wydanej w 1888 roku. Film został podzielony na dwie części  - był emitowany zarówno w wersji kinowej, jak i telewizyjnej.

Porównanie z książką

Eliza Orzeszkowa przedstawia w swojej powieści obraz zubożałej szlachty mieszkającej nad Niemnem, próbującej poradzić sobie z nadchodzącą nową rzeczywistością społeczną i polityczną. Najważniejszym przesłaniem książki było wezwanie do wierności własnej ziemi, ojczyzny oraz przeszłości. Propagowała patriotyczną ofiarność. Dzięki Zbigniewowi Kuźmińskiemu, po stu latach narracja pisarki przypomina o owocach jakie niesie za sobą pojednanie, uspokojenie i optymizm dziejowy. Reżyser tworzy świat przedstawiony w atmosferze harmonii i urokliwej sielankowości. Pozwala widzowi na chwile zapomnienia od codziennej, trudnej rzeczywistości. Twórca adaptacji całkowicie zachowali narracyjną strukturę dzieła Orzeszkowej, w większości pozostały również dialogi i liczne detale.

Polecamy również:

 • Adaptacja a ekranizacja filmowa - definicje, różnice

  Pojęcia adaptacji i ekranizacji filmowej często bywają stosowane zamiennie jako synonimy. Tymczasem istnieje między nimi znacząca różnica, polegająca na odmiennym sposobie przeniesienia dzieła literackiego na ekran. Więcej »

 • Rodzaje i gatunki filmowe

  Rodzajów i gatunków literackich nie da się sztywno zaklasyfikować, ze względu na płynność granic między nimi, jednak ze względu na kryteria takie jak treść, technika realizacji, sposób montażu i intencje twórców można wyróżnić kilka zasadniczych pojęć. Więcej »

 • Austeria - ekranizacja, film - Jerzy Kawalerowicz

  O filmie „Austeria” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza miała swoją premierę 28 marca 1983 r. Scenariusz powstał na podstawie powieści Juliana Stryjkowskiego, dzięki współpracy autora powieści, Tadeusza Konwickiego oraz Jerzego Kawalerowicza. Pierwotny plan zakładał realizację filmu w 1967 roku,... Więcej »

 • Wojciech Has, Rękopis znaleziony w Saragossie – streszczenie, porównanie z książką

  Akcja rozgrywa się w trakcie wojen napoleońskich. Jedna z armii wycofuje się z Saragossy, a jej oficer zbacza na chwilę do przydrożnej karczmy, gdzie znajduje zakurzony manuskrypt. Zaciekawiony zaczyna go czytać, analizując również ilustracje przedstawiające szubienicę i leżące młode kobiety. Więcej »

 • Jerzy Antczak, Noce i dnie – streszczenie, porównanie z książką

  Akcja filmu Jerzego Antczaka rozpoczyna się w 1914 roku gdy Niemcy wkraczają do Kalińca (u Marii Dąbrowskiej jest to Kalisz) w ramach ofensywy I wojny światowej. Wielu mieszkańców w pośpiechu opuszcza miasto, a wśród nich jest główna bohaterka utworu, Barbara Niechcic, która przypadkiem... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 4 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53
Witam, nie wiem czy jeszcze strona jest obsługiwana, ale chciałbym poinformować, iż ni...
• 2024-05-14 16:29:23