Zbigniew Kuźmiński, Nad Niemnem – streszczenie, porównanie z książką

Streszczenie

Akcja powieści Elizy Orzeszkowej rozgrywa się na terenie Litwy, a główni bohaterowie zamieszkują miejscowość o nazwie Korczyn. Jest to rodzina Korczyńskich oraz Justyna Orzelska i jej ojciec. Wieś podlega zaściankowi szlacheckiemu Bohatyrowiczów (zubożałej szlachty). Justyna Orzelska przeżywa zawód miłosny, po którym czuje się zagubiona i nie potrafi określić swojego życiowego celu. Jej dawnym adoratorem jest Zygmunt Korczyński, żonaty, ale wciąż zalecający się do dziewczyny. Innym amantem Justyny jest Teofil Różycki, arystokrata posiadający na Litwie majątek. Justyna wiąże się jednak z Janem Bohatyrowiczem, mężczyzną, który honorowo żyje z samodzielnej, ciężkiej pracy.

Relacja Justyny i Jana jest powodem do pojednania zaścianka z przedstawicielami dworu. Najstarszy z rodu, Benedykt Korczyński traktuje Bohatyrowiczów jak druhów w niewoli zaborców, a nie wrogów, chcących zabrać mu ziemie. Dochodzi także do wyklarowania się poglądów i postaw poszczególnych bohaterów. Żona Andrzeja Korczyńskiego, wdowa po zmarłym powstańcu styczniowym zaczyna rozumieć, że przez swój brak wiary w idee historyczne wychowała syna o poglądach kosmopolitycznych i egoistycznych.

Utwór kończy się pozytywnie

Polecamy również:

 • Adaptacja a ekranizacja filmowa - definicje, różnice

  Pojęcia adaptacji i ekranizacji filmowej często bywają stosowane zamiennie jako synonimy. Tymczasem istnieje między nimi znacząca różnica, polegająca na odmiennym sposobie przeniesienia dzieła literackiego na ekran. Więcej »

 • Rodzaje i gatunki filmowe

  Rodzajów i gatunków literackich nie da się sztywno zaklasyfikować, ze względu na płynność granic między nimi, jednak ze względu na kryteria takie jak treść, technika realizacji, sposób montażu i intencje twórców można wyróżnić kilka zasadniczych pojęć. Więcej »

 • Austeria - ekranizacja, film - Jerzy Kawalerowicz

  O filmie „Austeria” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza miała swoją premierę 28 marca 1983 r. Scenariusz powstał na podstawie powieści Juliana Stryjkowskiego, dzięki współpracy autora powieści, Tadeusza Konwickiego oraz Jerzego Kawalerowicza. Pierwotny plan zakładał realizację filmu w 1967 roku,... Więcej »

 • Wojciech Has, Rękopis znaleziony w Saragossie – streszczenie, porównanie z książką

  Akcja rozgrywa się w trakcie wojen napoleońskich. Jedna z armii wycofuje się z Saragossy, a jej oficer zbacza na chwilę do przydrożnej karczmy, gdzie znajduje zakurzony manuskrypt. Zaciekawiony zaczyna go czytać, analizując również ilustracje przedstawiające szubienicę i leżące młode kobiety. Więcej »

 • Jerzy Antczak, Noce i dnie – streszczenie, porównanie z książką

  Akcja filmu Jerzego Antczaka rozpoczyna się w 1914 roku gdy Niemcy wkraczają do Kalińca (u Marii Dąbrowskiej jest to Kalisz) w ramach ofensywy I wojny światowej. Wielu mieszkańców w pośpiechu opuszcza miasto, a wśród nich jest główna bohaterka utworu, Barbara Niechcic, która przypadkiem... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 5 =
Ostatnio komentowane
Dziekuje
MajMos • 2021-10-20 14:36:02
Dziękuję :)
:) • 2021-10-19 17:04:53
po jakiego uda ktoś to wymyślał
czarnypjes • 2021-10-17 16:53:04
doobry artykuł
Jan Marcalik • 2021-10-15 16:22:46
@12345 - dziękujemy za zauważenie błędu, został już poprawiony. Pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-10-15 09:57:56