Sonet (włoski i francuski) - definicja, cechy, przykłady - strona 2

zmienia, jednak układ rymów sugerował odczytanie ostatnich wersów jako czterowierszu (cdcd) i dwuwierszu (ee).

Geneza i rozwój sonetu jako gatunku

Sonet ukształtował się w literaturze włoskiej na przełomie średniowiecza i renesansu (XIII/XIV w.). Za twórcę gatunku uważa się Iacopo da Lentiniego, przedstawiciela szkoły sycylijskiej, związanego z dworem cesarza Fryderyka II Hohenstaufa.

Jednak to głównie za sprawą najwybitniejszych włoskich humanistów tego okresu, Dantego Alighieriego i Petrarki, sonet stał się popularny w Europie. We Francji, gdzie nadano mu nieco inną formę, sonety tworzyli tacy poeci jak Pierre Ronsard czy Joachim du Bellay. Do grona wybitnych twórców hiszpańskich sonetów zalicza się: Juana Boscana Almogavera i Garcilaso de Vegę, w Portugalii zaś – Luisa de Camoesa.

W Anglii sonety tworzył m.in. William Szekspir, który zmienił nieco wewnętrzną budowę sonetu, dzieląc go na trzy tetrastychy i końcowy dwuwiersz o układzie rymów: abab cdcd efef gg. Sonet o takiej konstrukcji został nazwany sonetem szekspirowskim.

W literaturze polskiej pierwsze próby tworzenia sonetów można zauważyć już w twórczości Jana Kochanowskiego – jego fraszki „Do Paniej”, „Do Franciszka”

Polecamy również:

 • Traktat - definicja, cechy, przykłady

  To dzieło o charakterze naukowym, obszerna rozprawa naukowa, obejmująca szczegółowe opracowanie jakiegoś tematu. Traktat zmierza do jasnego i pełnego ujęcia zagadnienia, grupuje i hierarchizuje wiedzę z danego zakresu. Więcej »

 • Dramat klasyczny - cechy i geneza

  Dramat klasyczny to forma dramatu ukształtowana w renesansie, na wzór dramatu antycznego. Charakterystyczną cechą odrodzenia było sięganie do starożytnych ideałów – kulturę antyczną uważano za wzór doskonałości. Ta ostatnia oznaczała zaś harmonię, zachowanie proporcji, stosowność oraz... Więcej »

 • Dramat szekspirowski - definicja, cechy, przykłady

  W czasach, kiedy tworzył Szekspir, w Europie triumfy świecił dramat klasyczny, ściśle wzorowany na tragedii antycznej. Dramaturg ze Stratfordu pogwałcił większość obowiązujących w nim zasad i kierując się własną wyobraźnią i potrzebami nowej publiczność, stworzył nowy typ dramatu, nazwany od jego nazwiska... Więcej »

 • Esej - definicja, cechy, przykłady

  Essai po francusku oznacza „próbę” – od tego też słowa wywodzi się nazwa gatunku. Jest on gatunkiem z pogranicza literatury pięknej i naukowej, wypowiedzią prezentującą pogląd autora w jakiejś kwestii. Najczęściej wyraża jego punkt widzenia na tematy filozoficzne, artystyczne, czasami... Więcej »

 • Fraszka - definicja, cechy, przykłady

  Nazwa gatunku wywodzi się od włoskiego słowa frasca, które oznacza „gałązkę”, a więc coś drobnego, błahego. Literacka fraszka to taki właśnie niewielkich rozmiarów utwór literacki. Więcej »

Komentarze (4)
Wynik działania 5 + 4 =
janekcygan155
2020-09-09 19:35:54
kozak jest dziana ziom
Incognito
2020-06-08 04:56:33
Dayum dzięki
ManthaRay
2020-04-08 15:50:30
Dziękuję bardzo! Ułatwiło mi to pracę!
xd
2018-11-08 15:58:35
Dziękuje za pomoc!
Ostatnio komentowane
Ładnie napisane ale nie wiem czy młody umysł ogarnie tyle nowych pojęć. Myślę, że ...
Sandra Rydzewska • 2021-10-24 15:00:48
.
z • 2021-10-24 14:48:34
O
O • 2021-10-24 13:18:33
xd
twojstary • 2021-10-24 12:18:46
"Asymptoty to proste, do których wykres funkcji zbliża się dowolnie blisko ale nigdy ic...
Mich • 2021-10-24 10:21:02