Dramat klasyczny - cechy i geneza

Dramat klasyczny to forma dramatu ukształtowana w renesansie na wzór dramatu antycznego. Charakterystyczną cechą odrodzenia było sięganie do starożytnych ideałów – kulturę antyczną uważano za wzór doskonałości. Ta ostatnia oznaczała zaś harmonię, zachowanie proporcji, stosowność oraz umiar. Fascynacja sztuką starożytnych Greków i Rzymian zaowocowała w kulturze europejskiej stylem klasycznym. Classicus z łaciny oznacza „doskonały”, „będący wzorem”. Właśnie tak postrzegano dorobek antycznych twórców i starano się go naśladować.

Klasycyzm renesansowy objawiał się przede wszystkim realizmem, dążeniem do odzwierciedlenia rzeczywistości w sposób jak najbardziej wierny (zasada mimesis), jednocześnie w sztuce poszukiwano piękna i starano się wiernie je oddawać. Nie było tu miejsca na brzydotę, deformację, naturalizm. Ponadto do cech klasycznych zalicza się prostotę i oszczędność wyrazu, pochwałę cnoty, zachowanie harmonii i umiaru.

Wszystkie te cechy odnoszą się także do dramatu klasycznego. Zasady obowiązujące w antycznej tragedii zostały zawarte w „Poetyce” Arystotelesa i to do nich odwoływali się renesansowi twórcy. Najważniejsze z reguł to:

- stosowności,
- zachowania zasady trzech jedności,
- ograniczenie liczby jednocześnie występujących aktorów do trzech
- zasada mimesis.

Konstrukcja tragedii antycznej była również ściśle określona – wszystkie zdarzenia podporządkowane były jednemu – głównemu –  wątkowi, akcja zmierzała od zawiązania do punktu kulminacyjnego i rozwiązania, nie rozciągając się na wątki poboczne. Dramat klasyczny zachował również, za swoim antycznym wzorcem, naprzemienny układ epeisodiów i stasimonów, czyli partii dialogowych lub monologowych i wystąpień chóru.

Zgodnie z zasadą stosowności akcję umieszczano wśród ludzi z wyższych sfer, bohaterami byli ludzie szlachetnie urodzeni, którzy posługiwali się wyszukanym językiem. Stosowność dotyczyła również wyboru tematu i utrzymywania jednolitego podniosłego nastroju, dlatego w tragedii klasycznej nie dopuszczano elementów komizmu. Unikano przy tym pokazywania scen drastycznych. Wszelkie morderstwa, samobójstwa czy sceny samookaleczenia były jedynie sygnalizowane, opowiadane na scenie, ale nie pokazywano ich widzowi.

Polecamy również:

  • Traktat - definicja, cechy, przykłady

    To dzieło o charakterze naukowym, obszerna rozprawa naukowa, obejmująca szczegółowe opracowanie jakiegoś tematu. Traktat zmierza do jasnego i pełnego ujęcia zagadnienia, grupuje i hierarchizuje wiedzę z danego zakresu. Więcej »

  • Dramat szekspirowski - definicja, cechy, przykłady

    W czasach, kiedy tworzył Szekspir, w Europie triumfy świecił dramat klasyczny, ściśle wzorowany na tragedii antycznej. Dramaturg ze Stratfordu pogwałcił większość obowiązujących w nim zasad i kierując się własną wyobraźnią i potrzebami nowej publiczność, stworzył nowy typ dramatu, nazwany od jego nazwiska... Więcej »

  • Esej - definicja, cechy, przykłady

    Essai po francusku oznacza „próbę” – od tego też słowa wywodzi się nazwa gatunku. Jest on gatunkiem z pogranicza literatury pięknej i naukowej, wypowiedzią prezentującą pogląd autora w jakiejś kwestii. Najczęściej wyraża jego punkt widzenia na tematy filozoficzne, artystyczne, czasami... Więcej »

  • Fraszka - definicja, cechy, przykłady

    Nazwa gatunku wywodzi się od włoskiego słowa frasca, które oznacza „gałązkę”, a więc coś drobnego, błahego. Literacka fraszka to taki właśnie niewielkich rozmiarów utwór literacki. Więcej »

  • Kazanie - definicja i cechy

    Kazanie należy do tzw. literatury stosowanej, jest to wypowiedź jakiegoś autorytetu, najczęściej osoby duchownej, w kwestiach moralnych. Wyróżnia się dwa rodzaje kazań: tematyczne i homilię. Kazanie tematyczne tzw. contio (mowa) lub sermo (gawęda) to utwór oparty na zasadach retoryki, mający... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 2 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
.
• 2024-09-05 17:12:32
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33