Powieść naturalistyczna - definicja, cechy, przykłady - strona 2

nacisk na ukazywanie problemów społecznych. Działanie człowieka opisywała jako wynik pewnych predyspozycji genetycznych oraz, w mniejszym stopniu, swoisty produkt otoczenia, w jakim dany człowiek się znalazł. Tematyka tego rodzaju powieści często dotykała spraw codziennych i problemów pozornie błahych.

Istotną rolę w dziełach naturalistów zyskały opisy i analizy psychologiczne. Dzięki nim twórcy mogli przybliżać poszczególne wydarzenia oraz stany emocjonalne (często ujawniając motywacje) bohaterów.

Świat ukazany w powieściach naturalistycznych jest miejscem, w którym najważniejszą rolę pełnią czynniki biologiczne i społeczne. Tym zasadom podlega wszystko – prawo naturalne bezlitośnie zaprowadza swój porządek, nobilitując silniejszych, a słabszych skazując na zagładę. Z kolei w ludzkim życiu wielką rolę odgrywa seksualność – powiązana  głównie z chęcią przedłużenia gatunku, choć niepozbawiona motywacji hedonistycznej.

Narracja dzieł naturalistów prowadzona była zazwyczaj z perspektywy trzeciej osoby liczby pojedynczej, chociaż pojawiały się także fragmenty pierwszoosobowe. Postać opowiadająca, podobnie jak w realizmie, musiała zachować obiektywizm. Dlatego też powieści te zawierają

Polecamy również:

 • Powieść realistyczna - definicja, cechy, przykłady

  Powieść realistyczna narodziła się w XIX-wiecznej Francji. Po raz pierwszy terminu tego użyto w 1826 r. w trzynastym numerze „Mercure français du XIX siecle”. Stanowiło ono wtedy synonim tzw. „literatury prawdy”, miało jednak znaczenie pejoratywne, gdyż kojarzyło się z tym, co jest... Więcej »

 • Powieść tendencyjna - definicja, cechy, przykłady

  Powieść tendencyjna była gatunkiem literackim charakterystycznym dla polskiego pozytywizmu. Wraz z nadejściem nowej epoki zmianie uległ również obowiązujący światopogląd, a więc pożądane idee i wartości. Aby kształtować u ówczesnych określone cechy (patriotyzm, odpowiedzialność za siebie i innych,... Więcej »

 • Powieść przygodowa - definicja, cechy, przykłady

  Powieść przygodowa narodziła się w XVIII w. W jej powstaniu znaczącą rolę odegrały pamiętniki, dzienniki i różnego rodzaju relacje przedstawiające wydarzenia, jakich uczestnikami byli ich autorzy. Powieść przygodowa często łączona jest z powieścią podróżniczą – przedstawianie bohaterów... Więcej »

 • Powieść historyczna - definicja, cechy, przykłady

  Nowoczesna powieść historyczna narodziła się w XIX stuleciu, jednak jej początków badacze doszukują się już w starożytnych eposach, których akcja rozgrywa się na tle ważnych i znaczących wydarzeń dziejowych („Iliada”, „Eneida” itp.) oraz w średniowiecznych romansach rycerskich. Więcej »

 • Powieść podróżnicza - definicja, cechy, przykłady

  Powieść podróżnicza to jeden z typów powieści wyodrębniony przy zastosowaniu kryterium tematycznego. Dominujący jest tu topos podróży, fabuła koncentruje się wokół jakiejś wyprawy głównego bohatera. Klasyczny schemat powieści podróżniczej obejmuje: podjęcie decyzji o... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 5 =
Ostatnio komentowane
Popieram pana d
Mesjasz • 2021-11-28 16:27:18
To super że nagle Rz zmienia się w Rs bez żadnego powodu :/
Anonim • 2021-11-28 11:37:17
.
jennie • 2021-11-28 10:53:19
Git
Franek to nie ja • 2021-11-27 17:22:35
prosze
lo • 2021-11-27 10:35:19