Poemat heroikomiczny - definicja, cechy, przykłady - strona 2

mrówkami i muchami.

W czasach nowożytnych poemat heroikomiczny szczególnym uznaniem cieszył się w epoce oświecenia, gdzie doskonale wpisywał się w formułę nauki przez zabawę. Powstały wówczas takie dzieła jak: „Dziewica orleańska” Woltera (1762), „Porwany lok” Pope'a (1712) czy „Pulpit” Nicolasa Boileau. Wszystkie one przedstawiają jakąś błahą historię – np. „Wiadro porwane” Tassoniego to historia walk stoczonych między Bolończykami i Modeńczykami o wiadro, które został skradzione z Bolonii. Z kolei Boileau ukazał w sposób patetyczny spór kapituły z organistą, zaś Wolter ośmieszył życie Joanny d'Arc.

W Polsce wybitnym twórcą poematów heroikomicznych był Ignacy Krasicki, autor „Myszeidos pieśni X” (1775), „Monachomachii” (1778) i „Antymonachomachii” (1780). Ponadto wymienić można Pawła Zaborowskiego, autora „Batrachomyomachii albo Żabomyszej wojny”, Tomasza Kajetana Węgierskiego i jego „Organy” oraz „Spitamegeranomachię” Jana Kmity.

Poematem heroikomicznym lub burleską określa się też utwory napisane potocznym, często wulgarnym językiem, opowiadające historie o bohaterach. Przykładem takiej realizacji jest trawestacja „Eneidy” Paula Scarrona.

Polecamy również:

 • Powieść - definicja, cechy, przykłady

  Powieść stanowi najważniejszy gatunek nowożytnej epiki sformułowany na podstawach starożytnego eposu i późniejszego romansu. Jej nadrzędnym założeniem jest obrazowanie konkretnych aspektów obiektywnej rzeczywistości z perspektywy subiektywnego narratora relacjonującego ludzkie doświadczenia lub... Więcej »

 • Powieść epistolarna - definicja, cechy, przykłady

  Powieść epistolarna to powieść napisana w formie listów, czasem zawiera ona również fragmenty pamiętników Więcej »

 • Powieść podróżnicza - definicja, cechy, przykłady

  Powieść podróżnicza to jeden z typów powieści wyodrębniony przy zastosowaniu kryterium tematycznego. Dominujący jest tu topos podróży, fabuła koncentruje się wokół jakiejś wyprawy głównego bohatera. Klasyczny schemat powieści podróżniczej obejmuje: podjęcie decyzji o... Więcej »

 • Powieść szkatułkowa - definicja, cechy, przykłady

  Powieść szkatułkowa jest odmianą epickiego gatunku literackiego rozwijającego się najprężniej od czasów renesansu, a znajdującego wiele modyfikacji i nowych odmian w epoce baroku, która dała podstawy do skodyfikowania i użycia na szeroką skalę powieści począwszy od epoki oświecenia. Więcej »

 • Poemat opisowy - definicja, cechy, przykłady

  Nazwa gatunku wskazuje na jego główną funkcję, czyli opis. Przedmiotem opisu najczęściej bywa krajobraz, zabytki kultury, przyroda, prace rolne czy inne zajęcia. Poemat opisowy to utwór o charakterze dydaktycznym pisany wierszem. Niejednokrotnie zawiera też wątki filozoficzne i refleksyjne. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 3 =
Ostatnio komentowane
jd
tak • 2021-09-26 18:53:47
5+1
jek • 2021-09-26 16:27:01
9+10=21
A • 2021-09-26 14:54:26
hh
ja • 2021-09-26 14:53:03
aha
sram • 2021-09-26 14:47:23