Potop - charakterystyka bohaterów drugoplanowych

Anusia Borzobohata-Krasieńska

Dwórka księżnej Gryzeldy Wiśniowieckiej, była narzeczona Longinusa Podbipięty (z „Ogniem i mieczem”). Bohaterka uratowana przez Kmicica przed zakusami pana Zamoyskiego. Zakochana w swoim obrońcy, marzy o spotkaniu z bohaterskim Babiniczem. Po odkryciu jego prawdziwej tożsamości przenosi swą uwagę na dzielnego Michała Wołodyjowskiego.

Augustyn Kordecki

Postać historyczna, przeor zakonu Paulinów i duchowy przywódca obrony Jasnej Góry. Podczas spowiedzi poznaje prawdziwą tożsamość Babinicza. Obdarza przybysza zaufaniem i pozwala mu pokierować przygotowaniami do odparcia ataku Szwedów.

Bogusław Radziwiłł

Postać historyczna, książę, brat Janusza Radziwiłła. W powieści ukazany jako postać jednoznacznie negatywna. W czasie rozmowy z Kmicicem wyjawia mu prawdziwe plany swego brata. Bogusław to bohater sprytny, przebiegły, wielokrotnie wymykający się Kmicicowi (porwanie, pojedynek). Dla własnych celów bez skrupułów posługuje się kłamstwem, oszustwem i szantażem, bywa też niezwykle okrutny (wątek Soroki).

Butrymowie

Litewski ród szlachecki, zamieszkały w sąsiadujących z Wodoktami Wołmontowiczach. Ród cechujący się wielką siłą mężczyzn i urodą kobiet, wielcy patrioci. Po bójce z kompanami Kmicica, doznają dotkliwej zemsty ze strony Andrzeja. Kmicic podpala Wołmontowicze i wybija część ludności, co skutkuje zerwaniem jego zaręczyn z Billewiczówną.

Jerzy Michał Wołodyjowski

Żołnierz, pułkownik, bliski przyjaciel pana Zagłoby, wielki szermierz. Uwalnia Oleńkę z rąk Kmicica, ale szybko przekonuje się, że nie może liczyć na jej wzajemność. Pomaga zranionemu chorążemu odzyskać dawną reputację (czego później żałuje). W trakcie wojny wielokrotnie daje popis swych umiejętności jako niezwykle sprawny szermierz i żołnierz. W finale powieści zaręcza się z Anną Borzobohatą-Krasieńską.

Kiemlicze

Ojciec i dwaj synowie – Kosma i Damian. Dawni towarzysze wojenni Kmicica, utrzymujący się głównie z kradzieży i rabunku. Kmicic trafia na nich przypadkiem, chroniąc się w opuszczonej chacie smolarza. Kiemlicze walnie przyczyniają się do uwolnienia Kmicica z rąk Kuklinowskiego.

Roch Kowalski

Dowódca oddziału dragonów eskortujących zbuntowanych pułkowników z Kiejdan do Birż. Bohater charakteryzujący się niezwykłą siłą, ale i głupotą, co sprytnie wykorzystuje Zagłoba, który sprowadza uwięzionym towarzyszom pomoc. Kowalski – nawrócony przez „wuja” – dzielnie wspiera nowych towarzyszy, wsławiając się m.in. atakiem na samego szwedzkiego króla Karola Gustawa. Ginie w trakcie jednej z potyczek z ręki Bogusława Radziwiłła.

Soroka

Wachmistrz, wierny i niezwykle przywiązany do Kmicica. Ratuje swego pana, po nieudanej próbie porwania Bogusława Radziwiłła. Skazany przez tegoż na wbicie na pal, zostaje z kolei uratowany przez Kmicica. Towarzyszy mu także podczas jego rehabilitacji w Lubiczu.

Tomasz Billewicz

Miecznik, krewny i opiekun Billewiczówny, więziony wraz z dziewczyną przez Bogusława Radziwiłła. Korzystając z chwilowej nieobecności księcia w Taurogach, wymyka się z jego posiadłości i zwołuje własny oddział.

Polecamy również:

  • Charakterystyka Andrzeja Kmicica

    Andrzej Kmicic – jeden z głównych bohaterów „Potopu” Henryka Sienkiewicza – jest jedną z najciekawszych i najbarwniejszych postaci wykreowanych przez tego autora. Życie Kmicica pełne jest dramatyzmu, a swoją postawą często udowadnia, że gotów jest do heroicznych... Więcej »

  • Charakterystyka Oleńki

    Aleksandra Billewiczówna jest główną postacią żeńską w „Potopie” Henryka Sienkiewicza. Wywodziła się ze starego rodu szlacheckiego, a jej wychowaniem zajmował się dziadek – Herakliusz Billewicz, który zapisał jej rękę Andrzejowi Kmicicowi. Jednak kobieta nie chce wiązać się z... Więcej »

  • Zagłoba charakterystyka

    Jan Onufry Zagłoba jest bohaterem pojawiającym się we wszystkich częściach Sienkiewiczowskiej „Trylogii”. To postać niezwykle barwna, wykreowana w sposób nieco humorystyczny, w odwołaniu do figury typowego polskiego Sarmaty. Więcej »

  • Postacie historyczne w Potopie - opracowanie

    „Potop” Henryka Sienkiewicza był drugą częścią jego „Trylogii” ku pokrzepieniu serc rodaków, w której pisarz przedstawił ważne wydarzenia z historii Rzeczpospolitej. Akcja dzieła dotyczy najazdu szwedzkiego na ziemie polskie, który – ze względu na olbrzymią skalę... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 5 =
Ostatnio komentowane
To ja ola
• 2025-01-20 14:10:30
bardzo się przyda na ściągi na kartkówki
• 2025-01-16 13:41:59
Latwe
• 2025-01-15 18:41:38
super
• 2024-12-21 22:05:33
ok
• 2024-12-15 19:31:35