Grażyna - streszczenie - strona 3

Krzyżaków, księżna postanawia natychmiast rozmówić się z Litaworem. Rozmowa małżonków jest krótka i gwałtowna. Rymwid widzi, jak Grażyna pospiesznie opuszcza komnatę Litawora, natomiast książę udaje się na spoczynek.

Giermek Grażyny odprawia posłów krzyżackich, którzy są oburzeni takim obrotem spraw. Poprzysięgają zemstę. Początkowo Rymwid sądzi, iż Grażynie udało się przekonać męża do odesłania Krzyżaków, jednak widząc, jak władca natychmiast po rozmowie z żoną idzie spać, Rymwid zaczyna domyślać się, iż wyrzucenie Krzyżaków było wyłączną inicjatywą księżnej, która uznała, że później zdoła przekonać Litawora do zmiany decyzji.

Rymwid postanawia wyjaśnić tę sprawę z księżną. W tym momencie pojawia się giermek z wiadomością, iż Krzyżacy szykują się do bitwy. Chcą napaść na Nowogródek. Grażyna jest początkowo zdziwiona, po chwili ogarnia ją przerażenie – przecież to ona nakazała odesłać posłów krzyżackich i w ten sposób ściągnęła na na nich gniew Krzyżaków. Po chwili Grażyna jednak opanowuje się. Poleca rozpocząć przygotowania do odsieczy. Sama udaje się do komnaty męża.

Rymwid pragnie wyjaśnić zaistniałą sytuację i udaje się do komnaty Litawora. Zastaje go już w zbroi – książę

Polecamy również:

 • Grażyna - plan wydarzeń

  1. Do zamku przyjeżdża poselstwo krzyżackie 2. Rymwid, książęcy doradca, rozmawia z Litaworem 3. Rymwid prosi księżną o wstawiennictwo w sprawie nieangażowania Krzyżaków Więcej »

 • Grażyna - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motyw patriotyzmu i ojczyzny)

  Mickiewicz napisał „Grażynę” w 1822 roku. Jest to poemat osnuty na historycznych motywach walk książąt litewskich. Poetyka „Grażyny” nawiązuje do poetyki zagadki, gdzie autor metodą „detektywistyczną” dochodzi do kolejnych ogniw przedstawianej historii. Więcej »

 • Grażyna - problematyka

  W poemacie „Grażyna” podjętych zostało kilka ważnych problemów. Pierwszym z nich jest niewątpliwie zaślepienie Litawora, skądinąd władcy dobrego i rozumnego, władzą i chęcią posiadania jak najrozleglejszych terenów. Więcej »

 • Grażyna - bohaterowie

  Charakterystyka Grażyny - żona Litawora. Córka dziedzica Lidy. W posagu wniosła ziemie Lidy. Wysoka i postawna. Była wzrostu Litawora, dlatego gdy jeździła konno, często mylono ją z mężem. Grażyna była osobą piękną, co ma podkreślać już samo jej imię: „Zwana Grażyną, czyli piękną księżną”. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 2 =
Ostatnio komentowane
Ładnie napisane ale nie wiem czy młody umysł ogarnie tyle nowych pojęć. Myślę, że ...
Sandra Rydzewska • 2021-10-24 15:00:48
.
z • 2021-10-24 14:48:34
O
O • 2021-10-24 13:18:33
xd
twojstary • 2021-10-24 12:18:46
"Asymptoty to proste, do których wykres funkcji zbliża się dowolnie blisko ale nigdy ic...
Mich • 2021-10-24 10:21:02