Grażyna - streszczenie - strona 2

sobie najpierw starszyznę i lud. Dzięki takiemu zabiegowi można było przejąć ziemie w bezkrwawy sposób.

Książę nie przyjmuje jednak tej argumentacji. Podjął już decyzję i podpisał umowę z Krzyżakami. Oni pomogą mu w walce, a w zamian otrzymają pewne terytoria.

Ta wiadomość bardzo wzburza Rymwidem. Mówi, że Krzyżacy to odwieczni wrogowie Litwy. Przywołuje najazd Niemców na Litwę. Książę odpowiada, iż to sam Witołd zmusza go do zbratania się z Krzyżakami, gdyż to on prowadzi zbrojne przygotowania i sprzeciwia się przekazaniu mu należnych mu prawem ziem. Mówi, że Witołd zawsze postępuje w ten sposób, że zabiera dla siebie wszystko to, co najlepsze, wykorzystuje Litwora. Książę nie ma zamiaru dłużej na to pozwalać. Litawor kończy rozmowę i odprawia swojego sługę. Sam zaś kładzie się spać.

Rymwid musi wykonać rozkazy, ale powiadamia o nich księżną. Grażyna jest kobietą wysoką, z racji czego często bywa mylona ze swoim mężem, kiedy jeździ konno. Księżna to osoba bardzo mądra i roztropna. Dzięki swojemu spokojowi i mądrości potrafi wpływać na męża, toteż Rymwid sądzi, iż również tym razem księżnej uda się wpłynąć na męża. Gdy Rymwid przekazuje Grażynie wiadomości o wezwaniu do pomocy

Polecamy również:

 • Grażyna - plan wydarzeń

  1. Do zamku przyjeżdża poselstwo krzyżackie 2. Rymwid, książęcy doradca, rozmawia z Litaworem 3. Rymwid prosi księżną o wstawiennictwo w sprawie nieangażowania Krzyżaków Więcej »

 • Grażyna - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motyw patriotyzmu i ojczyzny)

  Mickiewicz napisał „Grażynę” w 1822 roku. Jest to poemat osnuty na historycznych motywach walk książąt litewskich. Poetyka „Grażyny” nawiązuje do poetyki zagadki, gdzie autor metodą „detektywistyczną” dochodzi do kolejnych ogniw przedstawianej historii. Więcej »

 • Grażyna - problematyka

  W poemacie „Grażyna” podjętych zostało kilka ważnych problemów. Pierwszym z nich jest niewątpliwie zaślepienie Litawora, skądinąd władcy dobrego i rozumnego, władzą i chęcią posiadania jak najrozleglejszych terenów. Więcej »

 • Grażyna - bohaterowie

  Charakterystyka Grażyny - żona Litawora. Córka dziedzica Lidy. W posagu wniosła ziemie Lidy. Wysoka i postawna. Była wzrostu Litawora, dlatego gdy jeździła konno, często mylono ją z mężem. Grażyna była osobą piękną, co ma podkreślać już samo jej imię: „Zwana Grażyną, czyli piękną księżną”. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 5 =
Ostatnio komentowane
Popieram pana d
Mesjasz • 2021-11-28 16:27:18
To super że nagle Rz zmienia się w Rs bez żadnego powodu :/
Anonim • 2021-11-28 11:37:17
.
jennie • 2021-11-28 10:53:19
Git
Franek to nie ja • 2021-11-27 17:22:35
prosze
lo • 2021-11-27 10:35:19