Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Panowanie Juliusza Cezara - charakterystyka, sposób sprawowania władzy, dokonania - strona 3

na pozyskanie arystokracji prowincjonalnej. System ten z resztą stał się podstawą stosowną później za czasów cesarstwa.

Panowanie Juliusza Cezara – Osiągnięcia

W okresie krótkiego panowania, Cezar rozwinął swoją wszechstronną działalność. Duże znaczenie miała reforma kalendarza w roku 48 p.n.e., którą zaczerpnął z wzorów egipskich. Dzięki wprowadzeniu roku przestępnego uprościł się dotychczas panujący system. Kalendarz juliański obowiązywał w większości krajów europejskich do 1582 r., a w Rosji do 1917 r..

Oprócz tego Cezar wydał wiele zarządzeń mających na celu rozwój wymiany handlowej. Zaczął przebudowę Rzymu wprowadzając nowatorskie plany urbanistyczne. Pragnął zabudować Pole Marsowe, zaczął budowę reprezentacyjnego Forum Iulii. Chciał nie tylko uczynić Rzym najpiękniejszym miastem świata i centrum kulturalnym, które mogłoby rywalizować z głównymi ośrodkami hellenistycznymi, ale również zapewnić pomyślność ekonomiczną Italii przez rozpoczęcie prac melioracyjnych i budowę nowego systemu komunikacji, w tym głównie dróg i kanałów.

Zobacz również

  • Interwencja rzymska w Egipcie - powody, skutki. Kleopatra i Cezar

    Marek Antoniusz po bitwie pod Farsalos (9 sierpnia 48 r. p.n.e.), razem z częścią legionów udał się do Italii, gdzie w następnym roku otrzymał roczną dyktaturę dla Cezara. Cezar 2 października 48 r. p.n.e. przybył z dwoma legionami do Aleksandrii, gdy otrzymał wiadomość o śmierci Pompejusza. Tam nawiązał romans z Kleopatrą ...

    Więcej
  • Reforma kalendarza - kalendarz juliański a gregoriański - porównanie

    Zanim doszło do ostatecznego wprowadzenia kalendarza, który przetrwał do naszych czasów, rzymianie – podobnie jak większość starożytnych narodów, wprowadzali niewłaściwe reformy czasu. Według tradycji literackiej zaraz po założeniu Rzymu przez Romulusa (754 r. p.n.e.), rok miał być podzielony na 10 miesięcy....

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 2 =
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28