Grigorij Rasputin - życiorys

Grigorij Raputin jest jedną z najbardziej tajemniczych postaci w historii. Data jego narodzin nie jest pewna. Urodził się w rodzinie chłopskiej, prawdopodobnie około 9 stycznia 1869 roku, we wsi Pokrowskoje w zachodniej Syberii. Sam Rasputin podawał różne daty urodzenia.

W rodzinnych okolicach zyskał sobie opinię hulaki, kobieciarza i złodzieja. Wielokrotnie był oskarżany o kradzież koni. Pomagał ojcu w furmaństwie. Jako 19-latek poślubił Praskowię Fiodorownę Dubrowinę, z którą doczekał się czwórki dzieci.

Przemiana duchowa

Ciężko wskazać moment jego przemiany duchowej. Prawdopodobnie jego podejście do życia zmieniło się na skutek śmierci jego 6-miesięcznego pierworodnego synka. Wówczas rozpoczął życie pielgrzyma - modlił się, medytował, pościł. Edukację teologiczną rozpoczął w klasztorze na greckiej górze Athos. Zapamiętał stamtąd fragmenty dyskusji uczonych, które wykorzystywał w swoim późniejszym nauczaniu. Do końca swojego życia pozostał półanalfabetą.

Po powrocie do Rosji nadal odwiedzał święte miejsca, zyskał opinię jasnowidza, egzorcysty i uzdrowiciela. Wokół niego powstało tzw. kółko rasputinowskie, które skupiało „braci” i „siostry” z rodzinnej wsi Rasputina, którzy poddawali się wszelkiego rodzaju uciechom cielesnym w imię uwielbienia Boga. Ich działania spotkały się z dezaprobata ze strony Cerkwi.

Związki z rodziną cara

W 1906 roku poznał parę carską, Mikołaja II i jego żonę Aleksandrę. Kobieta była pod wielkim wpływem Rasputina, który wypracował opiekując się carskim synem Aleksym, który chorował na hemofilię. Duchowny wielokrotnie zatrzymywał krwotoki chłopca.

Rasputin potrafił wpływać na ważne decyzje Mikołaja II i jego żony. To przysporzyło mu wielu wrogów na dworze.

Śmierć

Na czele spisku przeciwko Rasputinowi stanął książę Feliks Jusupow. Podczas zaaranżowanego przez niego spotkania duchownemu podano ciasto i wino z dodatkiem cyjanku potasu. Trucizna nie zadziałała, prawdopodobnie była przechowywana w nieodpowiednich warunkach. Jusupow zdecydował się zastrzelić Rasputina, jednak ledwie go ranił. Ranny próbował udusić księcia, wybiegł na dziedziniec, gdzie padł ofiarą kolejnych strzałów. Dla pewności Jusupow zmiażdżył jego czaszkę pałką. Spiskowcy związali Rasputina i wywieźli nad Newę, gdzie wrzucono go do rzeki.

Śledztwo wykazało, ze w momencie wrzucenia do rzeki Rasputin nadal żył – w jego płucach była obecna woda, jego prawa ręka była uwolniona z więzów. Morderców nie spotkała kara, a zabójstwo duchownego uznano za czyn patriotyczny ku niezadowoleniu cara i jego rodziny. Caryca włożyła do trumny Rasputina ikonę z podpisami wszystkich uczestników jego pogrzebu w Carskim Siole. Po rewolucji i obaleniu monarchii rząd nakazał spalenie ciała Rasputina. Jego prochy rozwiał wiatr.

 

Polecamy również:

  • Rewolucja 1905-1907 w Królestwie Polskim - historia

    W wyniku przegranej wojny z Japonią, jak również nieuchronnie związanego z klęską pogorszenia się warunków życia ludności, w latach 1905 – 1907 przez całe Imperium Rosyjskie przetoczyła się fala protestów, strajków i masowych wystąpień, które zostały stłumione jedynie z... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 4 =
Ostatnio komentowane
Autor urodził się na wsi Korolowka k. Tarnopola.
Jerzy Zawadzki • 2021-08-01 17:42:54
żoną Jaroslawa Iwaszkiewicza była pisarka i tłumaczka Anna Iwaszkiewiczowa z domu Lilp...
Iwona • 2021-07-19 18:40:47
"Oda do radości" to utwór Beethovena. Schiller napisał "Do Radości".
Germanista • 2021-07-10 02:59:47
Zgromadzenie Narodowe (Konwent) nie było "rządem rewolucyjnym", a parlamentem.
Andrzej • 2021-07-06 08:15:34
Czy naprawdę nie dało się tego bardziej spłycić? Gdzie jest drugi syn? Ten który p...
Andrzej Koraben • 2021-06-30 11:34:39