Ernesto Guevara - biografia, działalność

Ernesto Rafael Guevara de la Serna urodził się 14.06.1928 roku w argentyńskim mieście Rosario, w niewyróżniającej się rodzinie wielodzietnej. W młodości zetknął się z poglądami lewicowymi, nie przeszkodziło mu to jednak w pierwszych etapach nauki. Przygotowywał się również do kariery medycznej i studiów w tym kierunku. W młodości był również czynnie zainteresowany nauką i poezją, w tym również sam tworzył.

Zmianę dotychczasowego sposobu życia przeniosła podróż po krajach Ameryki Południowej w roku 1953, gdzie zetknął się, a później zaczął aktywnie współpracować z bojownikami lewicowymi. Uczestniczył w puczu wojskowym w Hondurasie, a po jego zakończeniu (i pierwszym wyroku śmierci) wyjechał do Meksyku. Od tego czasu zaczęła się jego kariera rewolucjonisty. W roku 1956 przewodził wraz ze swoim przyjacielem, Fidelem Castro, rewolucji i zmianie rządów na Kubie. Aż do roku 1965 współpracował on z nową władzą, zasiadając w rządzie i pełniąc rolę ministra finansów. Oprócz tego był on już wtedy „twarzą” rewolucji, często wyjeżdżając w podróże do innych krajów i poszukując poparcia dla nowej władzy.

W roku 1965 Guevara, teraz znany częściej jako „Che”, wycofał się z polityki i wyjechał z Kuby. Było to związane prawdopodobnie z coraz większymi rozbieżnościami pomiędzy wizją kraju Castro i Guevary, chociaż i sam rewolucjonista był prawdopodobnie znużony pracą za biurkiem. Po wyjeździe udał się najpierw do Konga, potem zaś do Boliwii, w obu krajach wspierając lokalne bojówki lewicowe w walce przeciwko rządowi. Tutaj jednak zakończyła się kariera rewolucjonisty. 8 października 1968 roku został schwytany przez siły rządowe w wąwozie Yuro, a dzień później rozstrzelany.

Che Guevara jest postacią kontrowersyjną, ocenianą różnie przez zwolenników i przeciwników walk rewolucyjnych. Dla jednych jest symbolem walki o wolność i archetypem „szlachetnego rewolucjoniści”, przeciwnicy oskarżają go o liczne zbrodnie i bezwględność. Niewątpliwie jednak stał się on ikoną popkultury, zwłaszcza z powodu słynnego zdjęcia, kolportowanego na milionach koszulek, kubków i innych gadżetów. W ten sposób socjalistyczny działacz został „zaadaptowany” przez kapitalizm...

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 2 =
Ostatnio komentowane
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Abc
• 2024-05-16 08:13:44
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53
Witam, nie wiem czy jeszcze strona jest obsługiwana, ale chciałbym poinformować, iż ni...
• 2024-05-14 16:29:23