Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Epoka archaiczna - wydarzenia, opis. Kształtowanie się kultury greckiej

Ostatnio komentowane
dobre pomocne ale mało przykładów niestety:(
kuba • 2018-09-20 19:22:38
za krótki
asd • 2018-09-20 13:05:09
Co to za trzykropki???!!!
Kamel • 2018-09-18 18:11:05
Wy Qnie
• 2018-09-18 13:07:35
Sam jesteś nein hitlerze
Bizon • 2018-09-22 15:37:24
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Epoka Archaiczna (z gr. Archaios – dawny), był to okres pomiędzy tzw. wiekami ciemnymi, a epoką klasyczną. Przedział czasowy od VIII wieku p.n.e., do wojen perskich (początek V wieku p.n.e.). W tym okresie powstają pierwsze polis oraz podwaliny ustrojów politycznych miast – państw. Grecy poznają alfabet, ma też miejsce tzw. Wielka Kolonizacja Grecka – skolonizowanie znacznej części wybrzeża Morza Śródziemnego. Był to także okres wielkiego rozkwitu greckiej sztuki i literatury.

Epoka Archaiczna – Greckie Polis

W I tysiącleciu p.n.e., począwszy od 8 w. p.n.e., w obszarze basenu Morza Śródziemnego zaczęły powstawać miasta – państwa, Polis. Do pierwszych z nich należały Korynt, Argos, Sparta, Teby oraz Ateny. Były to z początku społeczności złożone głównie z hodowców i rzemieślników. Umiejętności żeglarskie jakie posiadali pierwsi mieszkańcy polis, pomimo odizolowanego trybu życia, pozwoliły im na handel z pobliskimi społecznościami.
Greckie Polis były zamkniętymi wspólnotami, obywatelem danego miasta – państwa trzeba było się urodzić, nie można było nim zostać. Osoby, które mieszkały w danym polis przez lata, a nie urodziły się w nim, również nie mogły stać się ich obywatelami. Wspólnota

Polecamy również:

 • Miasta-państwa greckie (Polis) - powstawanie, funkcja, najbardziej znane

  W I tysiącleciu p.n.e. , począwszy od 8 w. p.n.e., w obszarze basenu Morza Śródziemnego zaczęły powstawać pierwsze małe lecz niezależne ośrodki, miasta państwa – Polis. Do pierwszych należały Korynt, Argos, Sparta, Teby oraz Ateny. Były to początkowo społeczności hodowców i rzemieślników.... Więcej »

 • Wielka Kolonizacja grecka - pojęcie, przyczyny

  W I tysiącleciu p.n.e., począwszy od 8 w. p.n.e. w obszarze basenu Morza Śródziemnego zaczęły powstawać pierwsze małe, lecz niezależne ośrodki, miasta – państwa, określane greckim słowem polis. Ta forma politycznej organizacji społeczeństwa była cechą charakterystyczną Starożytnej Grecji. To właśnie... Więcej »

 • Wierzenia starożytnych Greków - opis, charakterystyka

  Dla Starożytnej Grecji, państwa złożonego z wielu miast – państw (polis), najważniejszym obok pisma i języka – najsilniejszym spoiwem stała się wspólna religia. Istotą religii starożytnej Grecji, była wiara w istnienie sil nadprzyrodzonych, które zagrażały człowiekowi oraz potrzeba... Więcej »

 • Starożytne Ateny - położenie, ludność, opis

  W V w. p.n.e. liczne greckie miasta – państwa rywalizowały ze sobą o dominujące role w obszarze Morza Egejskiego. Ateny i Sparta stały się dominującymi i najsilniejszymi polis Starożytnej Grecji. Ateny różniły się od reszty polis, gdyż władzy nie sprawował tam król, a wybrany przez obywateli... Więcej »

 • Starożytna Sparta - położenie, ludność. Spartiaci, periojkowie, heloci - opis

  Sparta położona była na półwyspie Peloponeskim w dolinie rzeki Eurotas. Większość obszaru spartańskiego polis znajdowało się na trudnym do życia, górzystym terenie. Spartańskie miasto – państwo powstało około końca IX w. p.n.e. w wyniku połączenia kilku niezależnych do tej pory małych społeczeństw. Więcej »

Komentarze (0)
1 + 5 =