Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Hezjod - biografia i twórczość

Ostatnio komentowane
gunwo
twui sturty • 2019-05-23 06:58:23
Dzięki xd
Segawegaxd • 2019-05-22 19:12:55
Niezłe. Dzięki
Masza05x • 2019-05-22 18:56:41
kjmol;potgyhuijhnukmlo.,lkmjyghtkojlipu
yhgtuijikju • 2019-05-22 09:03:16
jd
jd • 2019-05-21 20:57:57
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA
Hezjod i muza Melpomena
Hezjod i muza Melpomena w lesie, Gustave Moreau

Biografia

Hezjod to obok Homera jeden z najważniejszych przedstawicieli epiki greckiej, który żył w VII w. p. n. e. Pochodził on z Beocji, z miejscowości Askra. Jego ojciec zajmował się handlem morskim, a potem rolnictwem. Hezjod odziedziczył niewielki majątek ziemski. Wiadomo, że miał spór z bratem Persesem, który posiadał drugą część ziemi. Istnieje również legenda, że Hezjod poznał Homera podczas zawodów na cześć zmarłego Amfidamanta, które były jedyną okolicznością, dla której poeta opuścił swoja rodzinną miejscowość.

Większość życia spędził bowiem uprawiając rolę, tworząc swoje dzieła i wychowując synów. Poeta stworzył trzy rodzaje eposu: kosmogoniczny („Teogonia”), genealogiczny („Katalog niewiast”) oraz dydaktyczny („Prace i dnie”).

Twórczość

„Teogonia”

Jedno z najważniejszych dzieł Hezjoda to „Teogonia”, czyli poemat epicki, w którym Hezjod przedstawił rodowód mitologicznych bogów. Najistotniejszym motywem jest tu zjawisko stworzenia świata i narodzin bóstw. Hezjod ujął greckie wierzenia w pewien uporządkowany system, opierając się na dziełach Homera.

Pomiędzy wizją autora „Iliady” a Hezjodem istnieją jednak pewne różnice. Jak zaznaczają Cytowska i Szelest, bogowie twórcy

Polecamy również:

  • Ezop - biografia i twórczość

    Ezop to grecki bajkopisarz, który żył w VI w. p. n. e. Prawdopodobnie wywodził się z Frygii (Azja Mniejsza). Według tradycji był niewolnikiem, ale dzięki swoim zdolnościom literackim odzyskał wolność. Ezop angażował się w działalność polityczną: doradzał Samijczykom i Krezusowi, królowi Lidii.... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 4 =