Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Hezjod, Teogonia - opracowanie

Ostatnio komentowane
Mit o Narcyzie można interpretować na wielu różnych poziomach. W najprostszym sensie s...
nikola • 2019-07-20 09:17:22
Bardzo fajne, proste wyprowadzenie wzoru.
Eto Demerzel • 2019-07-15 07:25:47
jest git
jakubas kok • 2019-07-08 10:19:33
przydałyby się jeszcze daty
j • 2019-06-27 15:49:28
wolę określenie niewierzący w boga i objawienia, lub racjonalnie myślący. jest taka p...
bergo • 2019-06-22 15:18:51
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Temat

Teogonia traktuje o procesie powstawania świata – przedstawia kolejne generacje bóstw, ich związki (również z ludźmi i przyrodą). Hezjod opisuje wszystkie greckie bóstwa, jakie pojawiają się na kartach mitologii. Obejmuje zarówno Zeusa i bogów pochodzących z jego mitów, również postacie poza boskie jak Nimfy czy Cyklopy. W sposób ubóstwiony przedstawia elementy przyrody.

Utwór obrazuje wyobrażenia Achajów o powstaniu świata, bogów, herosów i ludzi, proces przewalczania się sił natury i stopniowego wyłaniania się nowego porządku pod rządami Zeusa i bogów olimpijskich.

Okoliczności powstania

Okoliczności i przyczyny powstania tego starożytnego poematu nie są jasno określone. Przyjmuje się, że najwcześniej powstała część pt. Narodziny bogów, a następnie Prace i dni.

Kompozycja

Poemat składa się z kilku zasadniczych, wyraźnie wydzielonych części:

- Przedśpiew z hymnem skierowanym do mu i inwokacją o natchnienie

- Teogonia właściwa z opisem narodzin kolejnych generacji bogów, przedstawienie listy boskich rodów i pokrewieństw między nimi, opis jak wyglądała władza w rękach kolejnych generacji. W treści występują również obszerne fragmenty przedstawiające wybrane wątki mitologiczne np. narodziny Wenus czy historia Prometeusza

- opis związków bogów z innymi stworzeniami

- Drugie proójmion opisujące związki bogów ze śmiertelnikami

- Trzecie proójmion skierowane bezpośrednio do muz olimpijskich, występuje zamiast zakończenia.

Forma

Autor wykorzystał chyba wszystkie możliwe środki poetyckie i stylistyczne oraz formy wyrazu, a w szczególności porównanie homeryckie i liczne epitety. Poemat zaliczany jest do poezji katalogicznej, opierającej się na wyliczaniu, w tym wypadku imion boskich.

W innym ujęciu Teogonia nazywana jest eposem kosmogonicznym.

Polecamy również:

Komentarze (0)
1 + 1 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');