Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Hezjod, Teogonia - opracowanie

Ostatnio komentowane
Xdddddd
rox • 2019-11-20 20:10:39
grgr
gfgfffg gfg • 2019-11-20 16:36:17
Skomentuj tekst
Imię/nick • 2019-11-20 15:12:50
Bardzo dobry
Halina • 2019-11-20 07:38:50
pięknie
ao • 2019-11-19 18:45:43
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Temat

Teogonia traktuje o procesie powstawania świata – przedstawia kolejne generacje bóstw, ich związki (również z ludźmi i przyrodą). Hezjod opisuje wszystkie greckie bóstwa, jakie pojawiają się na kartach mitologii. Obejmuje zarówno Zeusa i bogów pochodzących z jego mitów, również postacie poza boskie jak Nimfy czy Cyklopy. W sposób ubóstwiony przedstawia elementy przyrody.

Utwór obrazuje wyobrażenia Achajów o powstaniu świata, bogów, herosów i ludzi, proces przewalczania się sił natury i stopniowego wyłaniania się nowego porządku pod rządami Zeusa i bogów olimpijskich.

Okoliczności powstania

Okoliczności i przyczyny powstania tego starożytnego poematu nie są jasno określone. Przyjmuje się, że najwcześniej powstała część pt. Narodziny bogów, a następnie Prace i dni.

Kompozycja

Poemat składa się z kilku zasadniczych, wyraźnie wydzielonych części:

- Przedśpiew z hymnem skierowanym do mu i inwokacją o natchnienie

- Teogonia właściwa z opisem narodzin kolejnych generacji bogów, przedstawienie listy boskich rodów i pokrewieństw między nimi, opis jak wyglądała władza w rękach kolejnych generacji. W treści występują również obszerne fragmenty przedstawiające wybrane wątki mitologiczne np. narodziny Wenus czy historia Prometeusza

- opis związków bogów z innymi stworzeniami

- Drugie proójmion opisujące związki bogów ze śmiertelnikami

- Trzecie proójmion skierowane bezpośrednio do muz olimpijskich, występuje zamiast zakończenia.

Forma

Autor wykorzystał chyba wszystkie możliwe środki poetyckie i stylistyczne oraz formy wyrazu, a w szczególności porównanie homeryckie i liczne epitety. Poemat zaliczany jest do poezji katalogicznej, opierającej się na wyliczaniu, w tym wypadku imion boskich.

W innym ujęciu Teogonia nazywana jest eposem kosmogonicznym.

Polecamy również:

Komentarze (0)
5 + 5 =