Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Hezjod, Teogonia - opracowanie

Temat

Teogonia traktuje o procesie powstawania świata – przedstawia kolejne generacje bóstw, ich związki (również z ludźmi i przyrodą). Hezjod opisuje wszystkie greckie bóstwa, jakie pojawiają się na kartach mitologii. Obejmuje zarówno Zeusa i bogów pochodzących z jego mitów, również postacie poza boskie jak Nimfy czy Cyklopy. W sposób ubóstwiony przedstawia elementy przyrody.

Utwór obrazuje wyobrażenia Achajów o powstaniu świata, bogów, herosów i ludzi, proces przewalczania się sił natury i stopniowego wyłaniania się nowego porządku pod rządami Zeusa i bogów olimpijskich.

Okoliczności powstania

Okoliczności i przyczyny powstania tego starożytnego poematu nie są jasno określone. Przyjmuje się, że najwcześniej powstała część pt. Narodziny bogów, a następnie Prace i dni.

Kompozycja

Poemat składa się z kilku zasadniczych, wyraźnie wydzielonych części:

- Przedśpiew z hymnem skierowanym do mu i inwokacją o natchnienie

- Teogonia właściwa z opisem narodzin kolejnych generacji bogów, przedstawienie listy boskich rodów i pokrewieństw między nimi, opis jak wyglądała władza w rękach kolejnych generacji. W treści występują również obszerne fragmenty przedstawiające wybrane wątki mitologiczne np. narodziny Wenus czy historia Prometeusza

- opis związków bogów z innymi stworzeniami

- Drugie proójmion opisujące związki bogów ze śmiertelnikami

- Trzecie proójmion skierowane bezpośrednio do muz olimpijskich, występuje zamiast zakończenia.

Forma

Autor wykorzystał chyba wszystkie możliwe środki poetyckie i stylistyczne oraz formy wyrazu, a w szczególności porównanie homeryckie i liczne epitety. Poemat zaliczany jest do poezji katalogicznej, opierającej się na wyliczaniu, w tym wypadku imion boskich.

W innym ujęciu Teogonia nazywana jest eposem kosmogonicznym.

Losowe zadania

 • Popularne porównania

  Uzupełnij luki w znanych powiedzeniach (porównaniach) i wyjaśnij ich znaczenie.   1. Pasuje jak kwiatek do _______ . 2. _______ jak makiem zasiał. 3. _______ jak smoła. 4. Wyjść jak _______ na mydle. 5. Głupi jak ________ .

  0 Odpowiedz Więcej
 • Imiesłowy przymiotnikowe czynne i bierne

  Rozpoznaj, które imiesłowy przymiotnikowe  są czynne, a które bierne: Biegnący kopnięty tańcząca skaczące zepsuta myślący krzyczący zmęczone grająca obrane

  0 Odpowiedz Więcej
 • Ułóż zdania podrzędnie złożone

  Ułóż zdania podrzędnie złożone następujących typów: Przydawkowe Dopełnieniowe Okolicznikowe miejsca Okolicznikowe czasu Okolicznikowe sposobu Okolicznikowe celu Okolicznikowe przyczyny Okolicznikowe warunku Okolicznikowe przyzwolenia Orzecznikowe Podmiotowe

  0 Odpowiedz Więcej
 • Moc czajnika

  Jaka potrzebna jest moc czajnika elektrycznego, który w czasie 8 minut ogrzał 1 kilogram wody od temperatury 40°C do 90°C, jeżeli ciepło włąsciwe wody wynosi 4190 J/(kg°C) (straty ciepła można pominąć)?

  1 Odpowiedz Więcej
 • Obliczenia procentowe

  Rodzina Nowaków ma działkę o wielkości 1500 m2. Mama chciała zasadzić na niej drzewka owocowe, które zajęłyby 60% całej działki. Ile m2  drzewek będzie zasadzonych?

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 4 =
Ostatnio komentowane
xD
xD • 2020-06-06 21:18:50
Fajnie
It's me • 2020-06-06 13:23:33
6
6 • 2020-06-06 07:22:09
Może być
Legnicki • 2020-06-05 06:50:34
Łatwe?
Limo • 2020-06-04 09:34:59