Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Hezjod, Teogonia - opracowanie

Ostatnio komentowane
Elo mordo
XD • 2019-09-20 06:19:38
zgadzam się Lujiki ehh na tyvh stronach to potrafią bzdury pisać
SUZUKI motorsss • 2019-09-20 16:37:42
/
mari • 2019-09-19 15:47:31
bardzo fajne :)
twoja stara • 2019-09-19 12:32:42
Dawid ogar się do dziewczyny wyskakujesz ?!
AUU GŁOWA W BETONIARCE • 2019-09-20 16:39:11
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Temat

Teogonia traktuje o procesie powstawania świata – przedstawia kolejne generacje bóstw, ich związki (również z ludźmi i przyrodą). Hezjod opisuje wszystkie greckie bóstwa, jakie pojawiają się na kartach mitologii. Obejmuje zarówno Zeusa i bogów pochodzących z jego mitów, również postacie poza boskie jak Nimfy czy Cyklopy. W sposób ubóstwiony przedstawia elementy przyrody.

Utwór obrazuje wyobrażenia Achajów o powstaniu świata, bogów, herosów i ludzi, proces przewalczania się sił natury i stopniowego wyłaniania się nowego porządku pod rządami Zeusa i bogów olimpijskich.

Okoliczności powstania

Okoliczności i przyczyny powstania tego starożytnego poematu nie są jasno określone. Przyjmuje się, że najwcześniej powstała część pt. Narodziny bogów, a następnie Prace i dni.

Kompozycja

Poemat składa się z kilku zasadniczych, wyraźnie wydzielonych części:

- Przedśpiew z hymnem skierowanym do mu i inwokacją o natchnienie

- Teogonia właściwa z opisem narodzin kolejnych generacji bogów, przedstawienie listy boskich rodów i pokrewieństw między nimi, opis jak wyglądała władza w rękach kolejnych generacji. W treści występują również obszerne fragmenty przedstawiające wybrane wątki mitologiczne np. narodziny Wenus czy historia Prometeusza

- opis związków bogów z innymi stworzeniami

- Drugie proójmion opisujące związki bogów ze śmiertelnikami

- Trzecie proójmion skierowane bezpośrednio do muz olimpijskich, występuje zamiast zakończenia.

Forma

Autor wykorzystał chyba wszystkie możliwe środki poetyckie i stylistyczne oraz formy wyrazu, a w szczególności porównanie homeryckie i liczne epitety. Poemat zaliczany jest do poezji katalogicznej, opierającej się na wyliczaniu, w tym wypadku imion boskich.

W innym ujęciu Teogonia nazywana jest eposem kosmogonicznym.

Polecamy również:

Komentarze (0)
5 + 3 =