Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Hezjod, Teogonia - streszczenie

Ostatnio komentowane
jak mnie dopadną to mnie zabiją przyjadą na swoich rowerkach kradzionych z złomu i aut...
janusz korwin darwin • 2020-01-22 13:12:07
Piszczałka "zamknięta" to piszczałka zamknięta obustronnie (jej długość fali to 2L...
Doktor • 2020-01-22 13:02:15
Artykuł należy uzupełnić o wykres funkcji P(t)=u(t)*i(t), ponieważ wartości skuteczn...
elfw • 2020-01-22 11:15:25
essa
knopers • 2020-01-20 18:18:59
no właśnie
co cie to 2 • 2020-01-20 15:57:36
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Teogonia jest uznawana za najstarszy epos grecki autorstwa Hezjoda. Na początku utworu znajduje się opis muz helikońskich mieszkających na szczycie góry Helikon uznawanej za boską. Tańczą one wokół Zeusa i oddają cześć nieśmiertelnym bogom (Posejdonowi, Herze, Atenie, Apollowi etc.). Poeta wspomina, że muzy uczyły go śpiewu gdy wypasał owce u podnóża góry. Podarowały mu również symboliczny wawrzyn.  Muzy narodziły się ze związku Mnemosyne i Zeusa. Wymienione zostają także ich imiona: Klio, Euterpe, Thalia, Melpomene, Terpsychora, Erato, Polihymnia, Urania, Kalliope.

W dalszej części utworu poeta umieścił opis powstania świata: najpierw wyłoniły się Chaos, Ziemia i Miłość. Następnie z Chaosu powstały Erebos i Noc oraz Eter i Ereb. Ukształtowała się Ziemia z górami i morzem. Ziemia połączyła się z Niebem, tak powstali tytani: Okean, Kojos, Krejos, Hyperion, Japet, Theja, Reja, Temida, Pamięć-Mnemosyne, Fojbe, Tethys, Kronos, Cyklopi (Brontes, Steropes, Arges), Sturęcy (Kottos, Briaeros, Gyges).

Uranos postanawia schować swoje potomstwo w Ziemi. Między dziećmi Uranosa a ziemią wywiązuje się spisek, w wyniku którego dochodzi do kastracji Uranosa. Dokonuje jej Kronos za pomocą sierpu G

Polecamy również:

Komentarze (0)
2 + 2 =