Prometeusz był jednym z tytanów. Ulepił on ludzi z gliny zmieszanej z łzami i tchnął w nich życie, dając im duszę z kilku iskier niebieskiego ognia. Chata, w której Prometeusz lepił ludzi, mieściła się w pobliżu miasta Panopeus. Glina beocka, z której powstali ludzie, była czerwona i miała zapach ludzkiego ciała.
Człowiek, którego ulepił Prometeusz, był nagi i słaby. Jego czyny były nieświadome. Jego postać przypominała jednak bogów i tym różnił się on od wszystkich innych zwierząt na ziemi. Prometeusz ukradł więc więcej niebieskiego ognia i podarował go ludziom. Ogień ogrzewał ludzi i bronił ich przed dzikimi zwierzętami. Prometeusz zaś zaczął uczyć ludzi wielu pożytecznych rzeczy, np. różnych rzemiosł. Przekazywał im też wiedzę na temat przyrody i liczb. Nauczył ludzi pisma. Oswoił zwierzęta.
Te działania bardzo złościły Zeusa. Pamiętał on walki, jakie toczył z olbrzymami, dlatego też obawiał się wszystkiego, co pochodziło z ziemi. Wymyślił więc podstęp, który miał unicestwić ludzi. Wezwał do siebie Hefajstosa i kazał mu zrobić kobietę, podobną do bogini. Afrodyta podarowała Pandorze wdzięk i talent uwodzenia, Atena zaś nauczyła ją robót kobiecych. Hermes zaprowadził pierwszą kobietę
Mit o Prometeuszu - streszczenie
Polecamy również:
-
Mit o Prometeuszu - plan wydarzeń
1. Prometeusz lepi ludzi z gliny zmieszanej ze łzami.2. Tytan daje ludziom duszę złożoną z iskier niebieskiego ognia. Więcej »
-
Mit o Prometeuszu - opracowanie (interpretacja, motywy)
Prometeusz to w mitologii greckiej jedyny tytan, który bezinteresownie pokochał ludzkość. Według jednego z mitów to właśnie Prometeusz stworzył człowieka z gliny zmieszanej ze łzami. Dla ludzi tytan dwukrotnie zakradł się po ogień z rydwanu niebieskiego – raz, żeby dać człowiekowi duszę, a po... Więcej »
-
Postawa prometejska - znaczenie, przykłady w literaturze
Postawa prometejska to sposób zachowania i ogół ideałów charakterystycznych dla mitologicznego Prometeusza, które stały się charakterystycznym wyznacznikiem wielu bohaterów literackich. Jest to postawa ambiwalentna, mająca znamiona zarówno świętości, jak i demoniczności. Więcej »