Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Mit o Prometeuszu - opracowanie (interpretacja, motywy)

Interpretacja

Bohater mesjański

Prometeusz to w mitologii greckiej jedyny tytan, który bezinteresownie pokochał ludzkość. Według jednego z mitów to właśnie Prometeusz stworzył człowieka z gliny zmieszanej ze łzami. Dla ludzi tytan dwukrotnie zakradł się po ogień z rydwanu niebieskiego – raz, żeby dać człowiekowi duszę, a po raz kolejny, żeby ludzie mogli się ogrzać. Nieustanna pomoc, jakiej udzielał człowiekowi została jednak srogo ukarana. Na rozkaz Zeusa przykuto bowiem Prometeusza do skały, gdzie orzeł codziennie wyjadał mu wątrobę.

Prometeusz jest zatem bohaterem mesjańskim. Można dostrzec wyraźne pokrewieństwo pomiędzy nim i Chrystusem. Ogień, który Prometeusz sprowadza na ziemię jest metaforą miłości, ale też duchowego światła. Warto zwrócić uwagę, że Chrystus wielokrotnie nazywa siebie „światłością świata”, czyni to również święty Jan w prologu swojej Ewangelii. Ponadto Prometeusz, podobnie jak Jezus, został skazany na męczeństwo za dobroć okazaną człowiekowi.

Buntownik

Należy jednak pamiętać, że Prometeusz jest postacią ambiwalentną. Z jednej strony stwarza człowieka i mu pomaga, ale z drugiej strony oszukuje bogów i jest pośrednio odpowiedzialny za pojawienie się zła na ziemi. To z jego powodu bogowie stwarzają Pandorę z puszką pełną wszelkich nieszczęść. Prometeusz jest zatem zarazem ofiarodawcą i złodziejem. W literaturze najczęściej ma charakter postaci niejednoznacznej. Niejednokrotnie przedstawia się go jako demonicznego buntownika.

 

Najważniejsze motywy

Mit o Prometeuszu jest źródłem ważnych motywów literackich. Istotny jest z pewnością motyw ofiary i oddania życia za innych. Następnie można wymienić motyw nauczyciela-przewodnika ludzkości, potem topos buntu wobec ograniczeń i walki o najważniejsze wartości.

Zobacz również

Losowe zadania

 • Skrócenie długości

  Obserwator stojący na Ziemi zmierzył długość statku kosmicznego i wynosi ona 1/2 długości spoczynkowej. Z jaką prędkością poruszał się statek kosmiczny względem tego obserwatora?

  0 Odpowiedz Więcej
 • Odległość i wysokość obrazu

  Oblicz wysokość i odległość obrazu od soczewki o zdolności skupiającej 5D, jeżeli przedmiot ten ma wysokość 2 cm i ustawiony jest w odległości 10 cm od tej soczewki.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Dolegliwości i choroby skóry

  Wymień przykładowe dolegliwości i choroby skóry oraz określ sposoby ochrony przed nimi.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Obliczanie procentów

  W szkole jest organizowany egzamin maturalny, a żeby móc go przeprowadzić uczniowie będą podzieleni na 4 sale. W pierwszej sali ustawiono 7 rzędów po 4 ławki, w drugiej sali ustawiono 35 miejsc dla zdających, w trzeciej sali znajdują się 53 miejsca, a w ostatniej jest ustawionych 6 rzędów po 4 ławki. Wiadomo, że 20%...

  0 Odpowiedz Więcej
 • W oparciu o posiadaną wiedzę dotyczącą zjawiska elektrolizy, uzupełnij tabelę

  W trzech elektrolizerach prowadzono elektrolizę wodnych roztworów: siarczanu(VI) sodu, wodorotlenku litu oraz chlorku potasu, z użyciem elektrod grafitowych. Uzupełnij tabelę, a następnie podaj nazwy produktów reakcji które powstały w elektrolizerze nr 2. Elektrolizer I II III Obserwacje ...

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (1)
Wynik działania 5 + 5 =
MichuZiooom3561
2020-01-09 13:20:29
Totalna chillera utopia u tego Pro Mateusza
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28