Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Mit o Heraklesie - streszczenie

Ostatnio komentowane
zajebiste
Bożydar Iwanow • 2018-10-21 17:18:47
Kurde ... raczej nic mi nie pomogło bo mam do szkoły muzycznej dać referat o tym ... ;/
kropka. • 2018-10-21 16:34:07
jesteś gównem dupionym
twoj matka • 2018-10-21 15:34:46
moja teściowa miała raka ( może ma) ...... pozbyła się go na 10 lat ..... i wrócił ...
Gosss • 2018-10-20 09:41:13
Bardzo mi przypadła do gustu Kinga Strzelczyk. Ma fajną muzą i dobrze się zapowiada ht...
olcia • 2018-10-20 07:37:17
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Herakles to syn Zeusa i królowej Alkmeny. Będąc dzieckiem ssał mleko nieświadomej bogini Hery. Z kilku kropel, które upadły, powstała droga mleczna. Hera znienawidziła chłopca – wysyła węże do kołyski, jednak mały heros udusił je, ocalają siebie i brata. Herakles nie chciał się uczyć, zabił swego nauczyciela i został wygnany z miasta. Nosił skórę zabitego przez siebie lwa i zjadał ogromne ilości jedzenia. Miał maczugę z drzewa oliwnego i miecz od Hermesa, strzały od Apolla, pancerz od Ateny i kołczan od Hefajstosa.

Podczas wojny o Teby, zyskał wielką sławę, władca miasta dał mu córkę za żonę, którą w szale zabił wraz z powitymi przez nią dziećmi. Chcąc odkupić winy udał się do wyroczni delfickiej – tam dowiedział się, że musi zatrudnić się u króla Myken. Ten zadał mu 12 prac: miał zabić lwa nemejskiego, hydrę lernejską, złapać dzika erymantejskiego, łanię kerynejską i byka kreteńskiego, wytępić ptaki stymfalijskiem, oczyścić stajnię Augiasza, ujarzmić króla Diomedesa, ukraść pas Hipolity i woły Geriona, zerwać złote jabłka Hesperyd oraz sprowadzić na ziemię Cerbera. Prace te wykonał. Gdy powrócił, postanowił się ożenić. Bracia wybranki zginęli, ponieważ nie chcieli się zgodzić na ślub.

Wyrzuty sumienia zaprowadziły go znów do wyroczni, która tym razem milczała - splądrował więc świątynię, walczył z Apollinem. Zeus postanowił zesłać Heraklesa na służbę do królowej Omfali, która poniżała go na oczach innych. Było to gorsze niż 12 prac. Po służbie postanowił znów się ożenić. Zakochał się w Dejanirze. Ona zdobyła krew centaura Nessosa, który poradził jej nasączyć nią mężowska koszulę, aby był jej wierny. Zabiło to herosa, a zrozpaczona kobieta powiesiła się. Herakles trafił do niebios i został poślubiony bogini Hebe

Polecamy również:

  • Mit o Heraklesie - plan wydarzeń

    1. Narodziny Heraklesa (syna Zeusa i królowej Alkmeny)2. Przystawienie niemowlęcia do piersi bogini Hery przez Zeusa 3. Powstanie drogi mlecznej i białych lilii z mleka Hery 4. Uduszenie dwóch groźnych węży przez dziesięciomiesięcznego Heraklesa5. Zabójstwo nauczyciela przez Heraklesa Więcej »

  • Mit o Heraklesie - opracowanie (interpretacja, motywy, bohaterowie)

    Herakles to największy bohater antycznego świata. Jest to heros (syn boga i ziemskiej kobiety), posiadający nadprzyrodzone zdolności. Główny atrybut Heraklesa sprowadza się do nadludzkiej siły. Dzięki niej bohater może odpokutować swoje winy, wykonując dwanaście słynnych prac. Opowieść ta jest apoteozą... Więcej »

Komentarze (1)
2 + 1 =
Komentarze
• 2016-10-16 16:57:50
Tekst przydatny