Mit o Heraklesie - opracowanie (interpretacja, motywy, bohaterowie)

Interpretacja

Herakles to największy bohater antycznego świata. Jest to heros (syn boga i ziemskiej kobiety), posiadający nadprzyrodzone zdolności. Główny atrybut Heraklesa sprowadza się do nadludzkiej siły. Dzięki niej bohater może odpokutować swoje winy, wykonując dwanaście słynnych prac. Opowieść ta jest apoteozą ludzkiej pracy, dzięki której jednostka może osiągnąć duchową doskonałość.

Mit o Heraklesie można interpretować jako historię o wielkości człowieka. Według mitu istota ludzka jest zdolna do najbardziej wzniosłych czynów, może zaangażować w swoje działanie wszystkie wymiary duchowego świata: zarówno ziemię, boskie niebo, jak i krainę podziemi. Istotnymi wartościami są tu odwaga i wytrwałość w działaniu, ale również pokora. Herakles, mimo że jest największym siłaczem na ziemi, odbywa długą służbę u Eurysteusza, a potem u Omfalii. Tę drugą okoliczność można interpretować na płaszczyźnie psychologicznej. Omfalia uczy bohatera szacunku dla świata kobiet. Można tę historię odczytywać jako opowieść o wtajemniczeniu mężczyzny w sferę kobiecości lub odwołując się do teorii Carla Gustava Junga, jako asymilację pierwiastka kobiecego przez mężczyznę, która stanowi niezbędny element

Polecamy również:

  • Mit o Heraklesie - plan wydarzeń

    1. Narodziny Heraklesa (syna Zeusa i królowej Alkmeny)2. Przystawienie niemowlęcia do piersi bogini Hery przez Zeusa 3. Powstanie drogi mlecznej i białych lilii z mleka Hery 4. Uduszenie dwóch groźnych węży przez dziesięciomiesięcznego Heraklesa5. Zabójstwo nauczyciela przez Heraklesa Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 2 =
Ostatnio komentowane
Słabe dostałem 1
• 2022-05-19 09:29:27
Bardzo słaba lektura :/
• 2022-05-19 06:45:01
Ważne jest, że przelana pod Monte Cassino polska krew, którą piły czerwone maki nie b...
• 2022-05-18 19:05:56
@ Krzyż, o co Tobie się rozchodzi?
• 2022-05-16 23:41:06
Dzięki pomogło
• 2022-05-16 19:44:12