Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Mit o Dedalu i Ikarze - streszczenie

Dedal był nadwornym budowniczym u króla Minosa rządzącego Kretą. Budował labirynt przeznaczony dla syna króla – Minotaura (pół-człowieka, pół-byka). Dedal wynalazł też wiele pożytecznych rzeczy, np. świder. Gdy Dedal ukończył swoją pracę, prosił Minosa, by ten pozwolił mu wrócić do Aten, jednak Minos nie chciał się na to zgodzić. Bał się, że Dedal wystarczająco długo był jego powiernikiem, by teraz poza granicami kraju stać się dla niego niebezpiecznym.

Dedal obmyślił więc niesłychany sposób ucieczki. Skonstruował skrzydła dla siebie i dla swojego syna, Ikara. Skrzydła te były zrobione z prawdziwych ptasich piór zlepionych woskiem. Przed lotem Dedal przestrzegł swojego syna, by nie latał ani zbyt wysoko ( bo słońce może roztopić wosk), ani też zbyt nisko nad morzem (bo pióra mogą nasiąknąć wodą). Ludzie, którzy widzieli lecących, byli zdumieni. Ikarowi tak bardzo podobało się latanie, iż wkrótce zapomniał o przestrogach ojca. Ikar wzniósł się zbyt wysoko i słońce roztopiło wosk, a Ikar runął w dół i zginął na miejscu.

Dedal odnalazł szczątki syna i pochował go. Wyspa, na której rozbił się Ikar, została nazwana Ikarią, zaś morze wokół niej zwane było od tej pory Ikaryjskim. Dedal zawędrował na Sycylię, gdzie został nadwornym budowniczym jednego z królów. Zbudował tam wielkie sztuczne jezioro, a na stromych skałach ustawił warownię, w której król mógł przechowywać kosztowności.

Po jakimś czasie Minos upomniał się o Dedala i najechał Sycylię, jednak zginął podczas wojny. Dedal dożył sędziwego wieku i był powszechnie szanowany.

Zobacz również

 • Opowiadanie odtwórcze na podstawie mitu o Dedalu i Ikarze

  „Podniebna podróż”   Działo się to na Krecie za panowania króla Minosa. Dzięki zręcznej polityce władcy państwo rosło w siłę, a lud żył w dostatku i cieszył się pokojem. Do pełni szczęścia parze królewskiej brakowało tylko następcy tronu.

  Więcej
 • Mit o Dedalu i Ikarze - plan wydarzeń

  1. Dedal buduje na Kecie labirynt dla Minotaura2. Minos nie zezwala Ateńczykowi na opuszczenie wyspy3. Dedal konstruuje skrzydła, na których wraz ze swoim synem ucieka z Krety

  Więcej
 • Mit o Dedalu i Ikarze - opracowanie (interpretacja, bohaterowie, motywy)

  Dedal i Ikar często nazywani są pierwszymi lotnikami. Dedal to postać wybitnego architekta i wynalazcy, który buduje na Krecie labirynt dla Minotaura. Król Minos nie chce jednak pozwolić królowi odejść, ponieważ zna on zbyt wiele niebezpiecznych tajemnic. Dedal wpada więc na pomysł ucieczki i z wosku oraz piór s...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 4 =
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28