Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Jan Parandowski, Mitologia, część II Rzym – streszczenie

Ostatnio komentowane
Pawle, dziękujemy za zwrócenie uwagi - tekst został już poprawiony.
ADMIN • 2020-02-21 08:23:54
Dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony.
ADMIN • 2020-02-21 08:31:24
Fajne ale lepiej jak by było w podpunktach ! Fajna Stronka KC !
Filut • 2020-02-20 19:33:52
Przydatne Dzięki temu zrobiłem zadanie z chemii oczywiście
KNDisso • 2020-02-19 18:50:16
fajne bardzo pomaga w zad. :)
LusiaYt • 2020-02-19 18:13:07
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Autor zastanawia się skąd wzięła się mitologia rzymska. Pierwsze wrażenie mówi, że Rzymianie postanowili skopiować wszystko z mitów greckich, a jedynie pozmieniali imiona bogów i herosów. Faktem jest, że mitologia rzymska wyrosła z greckiej, rzeczywiście widać to w wielu podobieństwach. Nie znaczy to, że nie istnieją między nimi żadne różnice. Chodzi przede wszystkim o stosunku do bogów, wierzeń i religii. Grecy bardzo pilnowali by swoich bogów nie rozgniewać, natomiast Rzymianie podchodzili do tego o wiele lżej. Z każdego kultu wzięli to, co wydawało im się najciekawsze. Stąd wiele zapożyczeń również z wierzeń etruskich.

W Rzymie nie przywiązywano aż tak wielkiej uwagi do życia pośmiertnego. Z bogów niejednokrotnie żartowano, w sztukach ukazywano ich w ujęciu satyrycznym. Poważnie jednak traktowali rytuał składania ofiar. Obywatele Rzymu wierzyli, że dobre relacje z bogami mogą zapewnić państwu dobrobyt. Od Greków Rzymianie nauczyli się nazywać bóstwa, nadawać im cechy charakteru, zrozumieli, że mogą mieć oni określona budowę ciała. Wcześniej traktowali ich raczej bezcieleśnie.

Najważniejsi bogowie w mitologii rzymskiej:

Janus – opiekuńczy duch drzwi i bram, to jemu poświęcano każdy

Polecamy również:

Komentarze (0)
5 + 5 =