Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Jan Parandowski, Mitologia, część II Rzym – opracowanie

Ostatnio komentowane
lubie kupcie
kupcia • 2019-12-13 10:31:41
3
21 • 2019-12-12 19:49:22
Jest błąd w treści na samym początku drugiej informacji na temat planet wewnętrznych,...
Xxd • 2019-12-12 18:54:28
Skomentuj tekst
Adam • 2019-12-12 15:03:55
Szkoda komentować...
Vaspov • 2019-12-12 14:21:30
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Mity

Jako mity w naszej kulturze zwykło się traktować opowieści przedstawiające historie bogów, duchów, demonów lub legendarnych bohaterów. Są to opowieści o niezwykłych, niecodziennych wydarzeniach, które stanowią wyjaśnienia różnych życiowych tajemnic. Można w nich znaleźć odpowiedzi na pytania o śmierć, życie czy przeznaczenie. Mitologia to natomiast zbiór wszystkich mitów funkcjonujących w danym kręgu cywilizacyjnym, kulturowym.

Rzymianie i Grecy

Mitologia rzymska wiele czerpie z tej stworzonej uprzednio przez Greków. Największe podobieństwo dostrzegalne jest w nazwach bóstw oraz niektórych mitach. Rzymianie stworzyli jednak własne obrzędy i rytuały. Relację ludzi i bogów również postrzegali inaczej niż  Grecja. Bogowie byli raczej surowi i bezosobowi. Nie schodzili na ziemię, by wchodzić w relację z ludźmi. Zarówno Rzymianie, jak i Grecy ochoczo praktykowali kult zmarłych oraz wierzyli w moc przepowiedni. W Rzymie mocno liczył się również kult władcy.

Metoda

Mitologia Jana Parandowskiego niewątpliwie stanowi dzieło literatury wysokiej. Nawiązywało do niej wielu współczesnych poetów m.in. Zbigniew Herbert czy Czesław Miłosz. Jest to jednak zbiór opowieści po trochę fantastycznych, sensacyjnych, często zawierających niespodziewane zwroty akcji. Zbiór stanowi doskonałe źródło wiedzy o kulturze starożytności, które pomaga zrozumieć wiele elementów kultury współczesnej, w wielu aspektach opierających się na cywilizacji śródziemnomorskiej.

Polecamy również:

 • Jan Parandowski - Mit o złotym wieku

  Kiedy świat ludzi został ostatecznie stworzony (wyłoniony z chaosu), na podniebnym tronie zasiadł najpotężniejszy Kronos. Jan Parandowski umieszcza w tym miejscu opis powstania rodzaju ludzkiego. Więcej »

 • Jan Parandowski, Legendy tebańskie – streszczenie

  Legendy Tebańskie rozpoczynają się w momencie, gdy Europa, córka króla Sydon Agenora spędza czas na brzegu morza. Spotyka tam białego byka, którym Europa i jej towarzyszki zaczęły się interesować, przystroiły jego rogi kwieciem. Europa usiadła na jego grzbiecie, a wówczas... Więcej »

 • Mit o Odyseuszu - streszczenie

  Treść mitu Odyseusz, syn Laertesa, król Itaki wiedzie spokojne i szczęśliwe życie u boku żony Penelopy, która właśnie powiła syna, Telemacha. Wybuch wojny trojańskiej przerywa tę sielankę. Król niechętnie rusza na wojnę. Więcej »

 • Mit o Dionizosie - streszczenie, opracowanie, kult Dionizosa, Dionizje, Dionizos w kulturze, wizerunek Dionizosa

  Treść mitu Któregoś dnia mieszkańcy Teb zauważyli przedziwny orszak składający się z hałaśliwych rogatych stworzeń o kosmatych nogach zakończonych kopytkami. Towarzyszył im mocno upojony łysy i gruby starzec oraz tańczące młode kobiety w skórach zwierząt, za którymi podążał młodzieniec w... Więcej »

 • Jan Parandowski - biografia

  Jan Parandowski urodził się w 1895 roku we Lwowie. Był prozaikiem, eseistą i tłumaczem. Debiutował bardzo wcześnie, bo już w roku 1913, szkicem literacko-filozoficznym. Studiował filologię klasyczną i archeologię, gdy wybuchła wojna i Parandowski musiał przerwać studia. Kontynuował edukację dopiero w latach 1920-1923. Więcej »

Komentarze (0)
5 + 5 =