Historia opisana przez Homera w Iliadzie ma swój początek w opisanych w micie wydarzeniach. Na wesele księcia Peleusa i bogini Tetydy nie została zaproszona Eris – bogini niezgody. Zaproszenia odmówił jej Zeus. Wściekła bogini pojawiła się jednak i przyniosła ze sobą złote jabłko z napisem „dla najpiękniejszej”. Spowodowało to wielkie zamieszanie, bo każda bogini chciała być tą najpiękniejszą. Największy wrzask podniosły Atena, Afrodyta i Hera.
Spór między nimi miał rozstrzygnąć Parys – piękny pasterz, syn króla Troi. Według wróżbitów miał on stać się przyczyną zagłady Troi, więc oddano go pasterzom, aby porzucili go w górach. Parysa uratowała niedźwiedzica, która wykarmiła go własną piersią. Przechodzący pasterz widząc to, zlitował się nad niemowlęciem i zabrał je do siebie. Boginie obiecały Parysowi za wybór nagrody: Hera obiecała mu władzę, Atena mądrość, natomiast Afrodyta obiecała mu Helenę – żonę króla Sparty. Pasterz bez wahania oddał jabłko tej ostatniej.
Podczas igrzysk w Troi Parys zwyciężył i został na dworze. Kilka dni potem okazuje się, że jest porzuconym synem władców. Rodzice zapomnieli o wróżbie sprzed lat i przyjęli syna do swego domu. Parys w towarzystwie dworzan płynie do Sparty po Helenę. Król Sparty podjął gościa z honorami, ten jednak porwał mu żonę. Cały starożytny świat zawrzał – wypowiedziano wojnę. Brat Menelaosa Agamemnon poprowadził wojska pod Troję. Posłano Odyseusza i Menelaosa po Helenę, a kiedy odmówiono im oddania kobiety, rozpoczęła się wojna. Jej przebieg opisał Homer w Iliadzie.
Mit o wojnie trojańskiej - streszczenie
Polecamy również:
-
Mit o wojnie trojańskiej - plan wydarzeń
1. Ślub Tetydy i Peleusaa) Rzucenie jabłka niezgody przez boginię Erisb) Parys sędzią w konkursie pięknościc) Wygrana Afrodyty i obietnica podarowania Parysowi najpiękniejszej kobiety świata2. Porwanie Heleny przez Parysa3. Wybuch wojny trojańskiej4. Cisza morska Więcej »
-
Mit o wojnie trojańskiej - opracowanie (interpretacja, bohaterowie, motywy)
Mit o wojnie trojańskiej to jedna z najważniejszych bohaterskich opowieści Greków. Został on opowiedziany w formie poetyckiej przez Homera w wielkim eposie pt. „Iliada” i stał się natchnieniem dla całej kultury śródziemnomorskiej. Mit ten przekazuje przede wszystkim etos walki. Pojawiają... Więcej »