Mit o rodzie Labdakidów - streszczenie

Lajos, władca Teb udaje się do wyrocznie w Delfach, gdzie dowiaduje się, że zginie z ręki własnego syna. Opętany tą wizją, każe słudze porzucić noworodka w górach. Człowiek biedny, lecz miłosierny, przekazuje dziecko pasterzowi z Koryntu, który oddaje w darze swym bezdzietnym władcom – Polibosowi i Meropie. Młody Edyp wiedział, że jest podrzutkiem, był nieszczęśliwy. Szukając szczęścia udaje się do Delf, gdzie słyszy straszliwą przepowiednię – zabije ojca i ożeni się z własną matką. Ze strachu przed spełnieniem przepowiedni porzuca dotychczasowych opiekunów i udaje się do Teb. Spotyka Lajosa i zabija go, czym nieświadomie spełnia pierwszą cześć przepowiedni, przed którą miał uciec.

Tymczasem w Tebach postrach sieje sfinks – porywa ludzi i zwierzęta. Zapowiada, że ustąpi, gdy znajdzie się mędrzec, który rozwiąże jego zagadkę: Co to za zwierzę, obdarzone głosem, które z rana chodzi na czworakach, w południe na dwóch nogach, a wieczorem na trzech? Nowy król – Kreon postanowił oddać wdowę po Lajosie i królestwo temu, kto wybawi Teby od straszydła. Edyp odgaduje, że w zagadce chodzi o człowieka. Rozwiązawszy zagadkę, żeni się z własną matką i zostaje królem Teb. Panuje szczęśliwie przez wiele lat, nie znając straszliwej prawdy. Ma czworo dzieci z Jokastą: Eteolkesa, Polinejkesa, Antygonę i Ismenę.

Nagle na Teby spada pomór, ludzie umierają, dzieci zwierzęta rodzą się martwe. Król prosi o pomoc wróżbitę – Terezjasza, który oślepł w młodości, gdy zobaczył nagą Atenę. Starzec ujawnia Edypowi straszliwą prawdę. Jokasta wiesza się, Edyp wyłupia sobie oczy i odchodzi z Teb, chcąc odpokutować grzechy. Poprowadziły go córki. Umarł w Kolonos. Jego synowie pozostali w Tebach i mieli sprawować władzę na przemian, jednak Eteokles po roku nie chciał oddać władzy bratu. Polinejkes zamieszkał u króla Argos – Adratosa, został jego zięciem i namówił go na napaść na rodzinne królestwo. Tebańczycy obronili się jednak, synowie Edypa zginęli w walce.

Tebami rządzi brat Jokasty – Kreon. Nie pozwala on pochować Polinejkesa, a za zdradę każe wyrzucić jego ciało na pożarcie krukom. Antygona nie zgadza się z decyzją władcy – własnoręcznie kopie grób i chowa zwłoki brata. Ponosi za to srogą karę – zostaje zamurowana w piwnicy i tam umiera. Dekadę później synowie wodzów z Argos przypuszczają zamach – miasto pada pod naporem wroga. Tebańczycy wysyłają posłów z pokojowymi zamiarami i uciekają z oblężonego miasta. Teby zostały doszczętnie zburzone, a pozostałe skarby złożone w ofierze bogom.

Polecamy również:

  • Mit o rodzie Labdakidów - plan wydarzeń

     1. Panowanie Lajosa i Jokasty w Tebach2. Wróżba delfickiej wyroczni: syn Lajosa ojcobójcą i mężem własnej matki3. Narodziny syna władcy Teb4. Przekłucie niemowlęciu stóp i porzucenie go w górach5. Uratowanie Edypa przez pasterza Więcej »

  • Mit o rodzie Labdakidów - opracowanie (interpretacja, motywy, bohaterowie)

    Opowieść o rodzie Labdakidów przede wszystkim unaocznia działanie antycznego fatum. Edyp wprawdzie popełnia zbrodnię i kazirodztwo, ale jego wina nie jest jednoznaczna. Los rozstrzygnął bowiem przebieg wydarzeń na długo przed tym, jak popełnił on swoje wykroczenia. Ciążyło więc nad nim i nad jego dziećmi... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 5 + 5 =
Liliana
2023-12-30 23:43:31
W streszczeniu jest błąd, Edyp nie wiedział, że był porzucony w górach na początku utworu. Nie miało by to nawet sensu, bo gdyby posiadał tą wiedzę, nie odszedłby od rodziny ze strachu przed zabiciem przybranego ojca.
Ostatnio komentowane
Może zdam te sierpniaki
anonim • 2025-07-01 11:56:37
Brakowało mi rozwinięcia „przyjaciele momo” w bohaterach, ale tak to super.
anonim • 2025-06-16 20:16:00
spoko dostałem 5
anonim • 2025-06-16 18:47:01
fajnie streszcnone bardzo pomocne
anonim • 2025-06-11 15:52:32
fajny
anonim • 2025-06-09 17:45:57