Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Mit o rodzie Labdakidów - opracowanie (interpretacja, motywy, bohaterowie)

Ostatnio komentowane
Jezu jaki debil ogar ok dzieki
Farnay23 • 2019-11-17 19:30:39
fajna charakterystyka
to ja • 2019-11-17 17:55:24
uhyhuhp;huiph9uh
bhihiuhiuhiuhuih • 2019-11-17 14:11:21
widzę, że Wasz portal powinien być zakazany, bo redagowany jest przez skrajnych lewakó...
stes • 2019-11-16 15:37:40
Wszystko super tylko brakuje mi tutaj podmiotu towarzyszącego :/
Rose-chan • 2019-11-16 09:01:43
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Interpretacja i motywy

Opowieść o rodzie Labdakidów przede wszystkim unaocznia działanie antycznego fatum. Edyp wprawdzie popełnia zbrodnię i kazirodztwo, ale jego wina nie jest jednoznaczna. Los rozstrzygnął bowiem przebieg wydarzeń na długo przed tym, jak popełnił on swoje wykroczenia. Ciążyło więc nad nim i nad jego dziećmi fatum, od którego nie mógł się uwolnić. Koncepcja ta jest przeciwieństwem chrześcijańskiego pojęcia wolnej woli. Oznacza to, że światopogląd antyczny zakłada, że człowiek jest igraszką w rękach obcych sił. Z drugiej strony mit ten pokazuje, że nieszczęścia Edypa są spowodowane nieznajomością przeszłości.

Najważniejszym zadaniem każdego człowieka jest zatem rozwikłanie tajemnicy swojej tożsamości. Mit uświadamia, że to kim się jest, bywa równoznaczne z prawdą o własnym pochodzeniu. Opowieść o Edypie można również interpretować na płaszczyźnie psychologicznej. Kompleks Edypa polega bowiem według psychoanalizy na nieświadomym pożądaniu, jakie mężczyzna odczuwa względem matki. Łączy się ono z niechęcią wobec ojca, który jest postrzegany jako konkurent. Zabójstwo ojca w micie byłoby odpowiednikiem zgładzenia rywala, który piastuje władzę. Istotnym elementem opowieści

Polecamy również:

  • Mit o rodzie Labdakidów - plan wydarzeń

     1. Panowanie Lajosa i Jokasty w Tebach2. Wróżba delfickiej wyroczni: syn Lajosa ojcobójcą i mężem własnej matki3. Narodziny syna władcy Teb4. Przekłucie niemowlęciu stóp i porzucenie go w górach5. Uratowanie Edypa przez pasterza Więcej »

Komentarze (0)
3 + 3 =