Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Mit o wojnie trojańskiej - opracowanie (interpretacja, bohaterowie, motywy)

Ostatnio komentowane
Niesamowite hostingserwery.com
Linux • 2019-06-16 16:47:25
przydalo sie
jjoojo • 2019-06-13 14:46:18
Nie tyle rozwód co uznanie małżeństwa za nieważne dr Arletta Bolesta adwokat kości...
Arletta Bolesta • 2019-06-12 13:59:29
Abstrakcjonizm operuje abstrakcją! Zrezygnował, jak sam autor pisze, z wszelkiej figurat...
Anna • 2019-06-11 17:31:16
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Interpretacja

Mit o wojnie trojańskiej to jedna z najważniejszych bohaterskich opowieści Greków. Został on opowiedziany w formie poetyckiej przez Homera w wielkim eposie pt. „Iliada” i stał się natchnieniem dla całej kultury śródziemnomorskiej. Mit ten przekazuje przede wszystkim etos walki. Pojawiają się tu osobowe wzorce wojowników, wśród których najważniejszymi są postawy Achillesa i Hektora. Mit przenika szacunek dla obu stron konfliktu, docenia się tu zarówno męstwo Greków, jak i Trojan.

Opowieść ta prezentuje świat męski i istotne dla tego świata wartości: honor, męstwo, biegłość w sztuce walki. Główną sferą męskiego działania jest wojna, która stanowi tu przeżycie ekstatyczne i doniosłe. Wojna w micie trojańskim ma zupełnie inny wymiar niż współczesne postrzeganie konfliktów zbrojnych. Wojna nie jest wielkim nieszczęściem, ale wręcz wydarzeniem świątecznym. Stanowi ona dla mężczyzn okazję do udowodnienia swojej wartości. Wykazanie się na polu walki jest niezbędnym elementem antycznego wzorca męskości.

Interesującą interpretację mitu trojańskiego przedstawia francuska filozofka, Simone Weil. Zauważa ona bowiem, że najzacieklejsze konflikty zbrojne, podobnie jak wojna Greków z

Polecamy również:

  • Mit o wojnie trojańskiej - plan wydarzeń

    1. Ślub Tetydy i Peleusaa) Rzucenie jabłka niezgody przez boginię Erisb) Parys sędzią w konkursie pięknościc) Wygrana Afrodyty i obietnica podarowania Parysowi najpiękniejszej kobiety świata2. Porwanie Heleny przez Parysa3. Wybuch wojny trojańskiej4. Cisza morska Więcej »

Komentarze (2)
1 + 4 =
Komentarze
ja • 2019-05-10 17:05:29
ja (2) ok (2) pomyliło mi się
ja • 2017-09-30 12:33:45
ok
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');