Wielki testament - streszczenie skrótowe - strona 7

– reprezentantowi Villona w trybunale – zapisał on następującą modlitwę:

„Ballada y modlitwa”

Poeta zwraca się do Noego, Lota (postaci biblijne) oraz Architryklina, by zbawili duszę Kotra Iana – jednego z największych pijaków żyjących na świecie. Przy czym trójka wymienionych postaci była najpewniej jakimiś kompanami Villona.

Strofy CXXVI-CXXXIX

Ciąg dalszy zapisów Villona. Poeta nadal wymienia różne postaci, którym przekazuje rozmaite przedmioty (np. żółte buty, bileńską turmę [turma to wieża – w znaczeniu więzienia] itd.). Ostatnia wymieniana osoba zasłużyła sobie na pieśń, gdyż rękę swojej ukochanej zdobyła w pojedynku.

„Ballada, iaką Wilon udarował pewnego świeżo ożenionego szlachcica, iżby posłał ią swey małżonce, którą zdobył sobie mieczem”

Zawiera ona szereg komplementów dla wybranki serca mówiącego oraz stanowi wyrażenie nadziei, że obecność ukochanej będzie dlań wsparciem i pociechą w najgorszych chwilach.

Strofy CXL-CXLI

Tutaj wspomniani zostają Perdyer i Franciszek. Villon nie zapisuje im żadnych rzeczy, gdyż:

(…) Franciszek przez swóy ozór szpetny, / Na wpół z rozkazu, na wpół z siebie, / Uczcił mnie w sposób zbyt szlachetny (…).

Ballada

Refren tej ballady brzmi: „Niechay się

Polecamy również:

  • Wielki testament - interpretacja

    Villon wielokrotnie posługuje się w swoim dziele motywem tańca śmierci. Kiedy opisuje swoje ubogie życie, kontrastując biedę z bogactwem i pokazując, jak ludzie z wyższych sfer próbują odgrodzić się od ubóstwa, wspomina o tym, że i tak każdego czeka ten sam koniec. Villon przedstawia śmierć bez... Więcej »

  • Francois Villon - biografia i twórczość

    Francois z Moncorbier przyszedł na świat w 1431 r. w ubogiej rodzinie. Szybko stracił ojca i został sam z ubogą matką. Wkrótce trafił na wychowanie do Wilhelma Villona (od niego przybrał nazwisko), kanonika przy klasztorze św. Benedykta. Młody Franciszek odebrał staranne wykształcenie – w 1449 otrzymał... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 5 =
Ostatnio komentowane
okej nikt nie pytał
Dawid Struczyński • 2021-10-23 17:37:30
Dziekuje
MajMos • 2021-10-20 14:36:02
Dziękuję :)
:) • 2021-10-19 17:04:53
po jakiego uda ktoś to wymyślał
czarnypjes • 2021-10-17 16:53:04
doobry artykuł
Jan Marcalik • 2021-10-15 16:22:46