Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Światopogląd i filozofia pozytywizmu - strona 7

 

Praca u podstaw

Praca u podstaw była poglądem charakterystycznym dla polskiego pozytywizmu. Dzięki takiej działalności przedstawiciele tego nurtu pragnęli doprowadzić do poprawy warunków życia w społeczeństwie i uświadomienia jego członków. Następnie miało to prowadzić do umocnienia się narodu i skutecznego przeciwstawienia się zaborcom.
    
Praca u podstaw przejawiała się przede wszystkim w systematycznym podnoszeniu poziomu życia podstaw społeczeństwa (ludzi najprostszych). Byli oni szczególnie podatni na wynaradawiające działania zaborców, które miały doprowadzić do przekształcenia ich  w obywateli państw zajmujących terytoria Polski.
        

Legalizm organicznikowski

Legalizm organicznikowski to także prąd myślowy charakterystyczny dla polskiego pozytywizmu. Jego przedstawiciele głosili konieczność zaakceptowania istniejącej sytuacji (podziału Polski między zaborców) i skoncentrowaniu się na pracy u podstaw, by poprawić stan społeczeństwa.
    

Socjalizm   

Ideologia socjalistyczna zakładała zrównanie społeczeństwa poprzez obalenie dzięki rewolucji znajdujących się w uprzywilejowanej pozycji kapitalistów (także posiadaczy i ziemian).


Filozofia pozytywizmu   

Filozofia pozytywizmu

Zobacz również

 • August Comte - biografia, poglądy, dzieła

  August Comte przyszedł na świat 19 stycznia 1798 r. w Montpellier. Po zakończeniu edukacji w szkole średniej  Lycée Joffre uczęszczał na uniwersytet w mieście, w którym się urodził. Następnym etapem jego nauki była elitarna politechnika w Palaiseau pod Paryżem (École Polytechnique), której Comte jednak n...

  Więcej
 • John Stuart Mill - biografia, poglądy, dzieła

  John Stuart Mill przyszedł na świat 20 maja 1806 r. w Londynie. Już od dziecka wychowywał się w myśl nowoczesnych prądów myślowych – jego ojciec, James Mill, był olbrzymim zwolennikiem utylitaryzmu (a także, obok Benthama, jednym z twórców tej doktryny), zgodnie z którą pragnął wychować syna.

  Więcej
 • Henry Spencer - biografia, poglądy, dzieła

  Herbert Spencer przyszedł na świat w angielskim mieście Derby dnia 27 kwietnia 1820 r. Jego ojciec – George Spencer – opuścił kościół metodystów na rzecz Religijnego Towarzystwa Przyjaciół (zwanego także kwakrami). Było to zgromadzenie pacyfistyczne i kładące wielki nacisk na indywidualne przeżywanie wi...

  Więcej
 • Hipolit Taine - biografia, poglądy, dzieła

  Hipolit Taine przyszedł na świat 21 kwietnia 1828 r. we francuskiej miejscowości Vouziers. Uczęszczał on do szkoły z internatem, zajęcia odbywały się w College Bourbon. Już jako trzynastolatek Taine odznaczał się on niesamowitymi zdolnościami, co przyniosło mu wiele nagród (zarówno w przedmiotach ścisłych, jak i humani...

  Więcej
 • Utylitaryzm - definicja, rodzaje, opis

  Utylitaryzm to koncepcja etyczna, która narodziła się w osiemnastowiecznej Anglii. Termin ten pochodzi od łacińskiego słowa „utilitas” oznaczającego pożytek, korzyść. Pogląd ten narodził się dzięki Jeremy’emu Benthamowi (1748 – 1832), a jego wielkim zwolennikiem i propagatorem był James Mill – ojci...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 1 =
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11