Światopogląd i filozofia pozytywizmu - strona 5

mających uskutecznić dane działanie.

Realizm   

Realizm stał się nurtem dominującym w sztuce pozytywizmu. Głosił on zasadę wiernego oddawania świata – takiego, jakim naprawdę jest. Do realizacji tych założeń najlepiej nadawały się powieści. Dlatego też pozytywizm jest okresem, w którym gatunek ten przeżywa szczególnie bujny rozkwit. Działo się tak, gdyż dawał on możliwość dokładnego ukazania społeczeństwa, wraz z zachodzącymi w jego obrębie interakcjami (np. między przedstawicielami różnych narodowości, stanów, religii).
        

Naturalizm   

Naturalizm może wydawać się rozszerzeniem założeń realizmu. Ten nurt artystyczny koncentrował się na ukazywaniu świata w sposób skrajnie obiektywny, w jakim autor był tylko „podawaczem faktów”. Człowieka ukazywano w nim często jako część przyrody – stworzenie podlegające popędom i instynktom. Z drugiej strony oddziaływały na niego wymogi stawiane przez społeczeństwo, co często prowadziło do głębokich konfliktów wewnętrznych.
    

Polski pozytywizm

Pozytywizm na terenach ówczesnego Królestwa Polskiego rozwijał się w sposób odmienny niż w pozostałej części świata. Przyczyną takiego stanu rzeczy były, co oczywiste, specyficzne uwarunkowania

Polecamy również:

 • August Comte - biografia, poglądy, dzieła

  August Comte przyszedł na świat 19 stycznia 1798 r. w Montpellier. Po zakończeniu edukacji w szkole średniej  Lycée Joffre uczęszczał na uniwersytet w mieście, w którym się urodził. Następnym etapem jego nauki była elitarna politechnika w Palaiseau pod Paryżem (École Polytechnique),... Więcej »

 • John Stuart Mill - biografia, poglądy, dzieła

  John Stuart Mill przyszedł na świat 20 maja 1806 r. w Londynie. Już od dziecka wychowywał się w myśl nowoczesnych prądów myślowych – jego ojciec, James Mill, był olbrzymim zwolennikiem utylitaryzmu (a także, obok Benthama, jednym z twórców tej doktryny), zgodnie z którą pragnął... Więcej »

 • Henry Spencer - biografia, poglądy, dzieła

  Herbert Spencer przyszedł na świat w angielskim mieście Derby dnia 27 kwietnia 1820 r. Jego ojciec – George Spencer – opuścił kościół metodystów na rzecz Religijnego Towarzystwa Przyjaciół (zwanego także kwakrami). Było to zgromadzenie pacyfistyczne i kładące wielki nacisk na... Więcej »

 • Hipolit Taine - biografia, poglądy, dzieła

  Hipolit Taine przyszedł na świat 21 kwietnia 1828 r. we francuskiej miejscowości Vouziers. Uczęszczał on do szkoły z internatem, zajęcia odbywały się w College Bourbon. Już jako trzynastolatek Taine odznaczał się on niesamowitymi zdolnościami, co przyniosło mu wiele nagród (zarówno w przedmiotach... Więcej »

 • Utylitaryzm - definicja, rodzaje, opis

  Utylitaryzm to koncepcja etyczna, która narodziła się w osiemnastowiecznej Anglii. Termin ten pochodzi od łacińskiego słowa „utilitas” oznaczającego pożytek, korzyść. Pogląd ten narodził się dzięki Jeremy’emu Benthamowi (1748 – 1832), a jego wielkim zwolennikiem i propagatorem był... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 3 =
Ostatnio komentowane
ok
ktostam • 2021-06-19 15:17:37
Tak
Tak • 2021-06-17 07:30:57
spoko
:) • 2021-06-16 20:42:56
x - wpis został poprawiony, pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-06-15 06:34:20
Mudnok - poprawione, pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-06-15 06:37:39