Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Romans rycerski - definicja, cechy, przykłady

Ostatnio komentowane
jak mnie dopadną to mnie zabiją przyjadą na swoich rowerkach kradzionych z złomu i aut...
janusz korwin darwin • 2020-01-22 13:12:07
Piszczałka "zamknięta" to piszczałka zamknięta obustronnie (jej długość fali to 2L...
Doktor • 2020-01-22 13:02:15
Artykuł należy uzupełnić o wykres funkcji P(t)=u(t)*i(t), ponieważ wartości skuteczn...
elfw • 2020-01-22 11:15:25
essa
knopers • 2020-01-20 18:18:59
no właśnie
co cie to 2 • 2020-01-20 15:57:36
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Romans rycerski (zwany także romansem dworskim) był średniowiecznym gatunkiem literackim, który wywodził się z epiki. Dzieła tego typu były utworami narracyjnymi (głównie w formie poematu, chociaż od XIII stulecia coraz częściej zaczęły przybierać formę prozy), a ich akcja koncentrowała się głównie na wątku dwóch postaci – bohaterskiego rycerza i damy jego serca.

Romanse rycerskie miały zazwyczaj bardzo kunsztowną i dopracowaną formę literacką. Ich fabuła obfitowała w niespodziewane zwroty akcji, fantastyczne wydarzenia i heroiczne czyny. Zwykle były to opowieści o rycerzach, którzy znosili ciężkie próby oraz odnosili niezwykłe zwycięstwa – wszystko to, by zadowolić swe ukochane.

Data powstania tego gatunku zbliżona jest do czasu, w którym narodziły się francuskie pieśni o czynach – ok. XI lub XII stulecia. Pierwsze takie dzieła powstawały w starofrancuskim, anglonormandzkim oraz staroprowansalskim. Później zaczęto tworzyć także w niemieckim i angielskim. Badacze wydzielili trzy najważniejsze nurty tematyczne: francuski (epika rycerska wzbogacona o wątki miłosne), rzymski (inspirowany kulturą antyczną – np. „Powieść o Troi”) oraz bretoński (wiążący się z legendami arturiańskimi).

Polecamy również:

 • Apokryf - definicja i przykłady

  Słowo apokryf pochodzi od greckiego apokryphos, co oznacza „tajemny”, „ukryty”. Termin ten używany jest do określania tekstów religijnych, które nie zostały włączone przez Kościół do kanonu Pisma Świętego, gdyż nie były uważane za natchnione. Termin ten narodził się już... Więcej »

 • Chanson de geste - definicja, cechy, przykłady

  Chansons de geste, czyli z języka starofrancuskiego „pieśni o czynie” (w języku łacińskim utwory takie określano jako gesta), to gatunek literatury średniowiecznej, który narodził się na terenach dzisiejszej Francji. Dzieła tego typu opowiadały o wspaniałych dokonaniach historycznych oraz... Więcej »

 • Hagiografia - definicja i przykłady

  Termin hagiografia pochodzi z języka greckiego, w którym stanowił złożenie dwóch wyrazów: hagios - święty oraz graphein - pisać. Służy on do określania dzieł wpisujących się w jeden z najważniejszych nurtów literackiej twórczości średniowiecza, opisujący żywoty świętych. Początek... Więcej »

 • Kronika - definicja, cechy, przykłady

  Mianem kroniki zwykło określać się dzieło historyczne, które opisuje wydarzenia w porządku chronologicznym. Samo słowo „kronika” pochodzi od greckiego rzeczownika chronos – czas. Więcej »

 • Plankt (lamentacja) - definicja i przykłady

  Lamentacja to charakterystyczny dla średniowiecza utwór poetycki, którego zadaniem było wyrażenie żalu, bólu, rozpaczy. Te negatywne uczucia pochodziły zazwyczaj z bezradności i niemożności zmiany zaistniałej sytuacji. Więcej »

Komentarze (0)
4 + 1 =