Renesans - charakterystyka epoki (odrodzenie - ramy czasowe, nazwa epoki, literatura) - strona 6

postaci występujących w comedi dell'arte doprowadziła do powstania komediowych typów postaci, takich jak: Arlekin, Kolombina czy Dottore.

W Anglii pojawia się tak zwany dramat elżbietański (głównie Szekspir), ale jest on na tyle specyficzny, że trudno nazwać go dramatem renesansowym.

Polska literatura renesansowa:

Renesans to złoty wiek kultury polskiej. W owym czasie rozwija się szybko język polski, a literatura w nim tworzona osiąga swoje dojrzałe formy. Na gruncie liryki, epiki i dramatu najważniejsze dzieła tworzą Mikołaj Rej oraz Jan Kochanowski. Ten pierwszy uważany jest za ojca literatury polskiej. Za pomocą słynnego wersu: „A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”, zadekretował on odejście od łaciny w twórczości polskich pisarzy. Właściwie jest to pisarz z pogranicza epok. W jego twórczość można odnaleźć wiele dzieł dydaktycznych, co łączy go z średniowieczem, ale jako propagator języka polskiego Rej jest z pewnością twórcą renesansowym.

Jan Kochanowski miał nieocenione usługi w dziedzinie poezji polskiej. Rozwinął wiersz polski i był wynalazcą wielu nowych form wierszowych. Wzorował się na pisarzach antycznych, ale można

Polecamy również:

 • Michel de Montaigne – biografia, twórczość

  Francuski pisarz i filozof urodzony 28 lutego 1533 roku. Był nie tylko myślicielem, ale brał również udział w życiu politycznym i społecznym – w latach 1557-1570 był radcą parlamentu w Bordeaux, a w latach 80. sprawował tam urząd burmistrza Więcej »

 • François Rabelais – biografia, książki

  Był francuskim pisarzem zajmującym się satyrą, ale również lekarzem i duchownym. Był wszechstronnie uzdolnionym i wykształconym humanistą. W historii zasłynął jako autor jednej publikacji: Gargantua i Pantarguel. Więcej »

 • Światopogląd i filozofia renesansu - przedstawiciele i charakterystyka

  Renesansowy światopogląd kształtował się pod wpływem antycznych idei. Fascynacja starożytną filozofią, sztuką, literaturą zmieniała oblicze Europy. Jako sprzeciw wobec średniowiecznego uniwersalizmu wyrasta renesansowy indywidualizm. Katolicka i łacińskojęzyczna Europa zaczyna się wewnętrznie różnicować.... Więcej »

 • Reformacja - najważniejsze informacje

  Za oficjalny początek reformacji przyjmuje się wystąpienie Marcina Lutra, w którym przedstawił 95 tez przeciwko nadużyciom w Kościele katolickim. Jednak chęci i dążenia do odnowienia chrześcijaństwa pojawiały się już wcześniej. Podobne cele stawiał sobie Jan Hus w XV wieku. Więcej »

 • Kultura renesansu - charakterystyka (rozwój szkolnictwa w renesansie, języki narodowe)

  Kultura renesansu kształtowała się pod wpływem antycznych wzorców. Rzesze humanistów studiowały starożytne teksty: Cycerona, Wergiliusza, Arystotelesa, Platona. Filozofia i literatura formowały nowy światopogląd. Sztuka antyczna stała dla człowieka renesansu nauczycielką piękna. Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 3 + 4 =
Pan Utu
2019-11-21 16:39:33
A gdzie Mikołaj Kopernik "się pytam"?
anonim
2017-12-13 11:50:17
Mam pewne wątpliwości co do rzetelności tej strony. Przede wszystkim kto jest autorem tekstu i czemu nie jest podpisany? Jako autor jest wpisany portal e-szkoła ale kim jest człowiek, który to pisał? Na jakiej podstawie mam ufać tym wiadomościom skoro nie wiem jakie autor ma kompetencje i skąd ma wiedzę?
Ostatnio komentowane
Who NOŁŚ
• 2022-01-26 20:27:13
bardzo mi się podobała książka ,,Drzewo do samego nieba"
• 2022-01-24 12:21:34
super polecam te szkołę !!!!!!
• 2022-01-23 15:43:46
super szkoła
• 2022-01-23 15:36:46
Łatwiej z Pitagorasa niż z tak skomplikowanego wzoru
• 2022-01-23 10:30:13