Lalka - streszczenie - strona 6

go, obiecując finansową pomoc. Pan Tomasz wraca do domu, wychwala przed córką zmysł handlowy przyjaciela, planuje ustanowić go swoim plenipotentem. Tego samego dnia panna Izabela musi stawić czoło interesantom, u których ojciec zaciągnął dług. Kobieta obiecuje oddanie pożyczki, chociaż nie ma pojęcia, skąd weźmie środki. Wkrótce przybywa hrabina Joanna, informując Izabelę o powrocie do kraju Kazia Starskiego. Młody mężczyzna (były amant Łęckiej) powraca z nadzieją odziedziczenia majątku po babce. Izabela robi sobie w duszy nadzieje na rychłe zamążpójście. Jej radość burzy list baronowej Krzeszowskiej informujący o szczegółach licytacji. Wieczorem pojawia się Wokulski, przeganiając interesantów. Izabela pyta wprost o przyczyny zakupu kamienicy i wyrzuca mu prześladowanie jej rodziny. Wokulski jest wstrząśnięty takim zachowaniem kobiety. Do rozmawiających niespodziewanie dołącza Starski, który bezceremonialnie zaczyna flirtować z Łęcką. Rozmowa pary odbywa się w języku angielskim. Tym razem Wokulski (pobierający lekcje u Colinsa) rozumie treść dyskusji, stara się jednak nie pokazywać targających nim emocji. Podsłuchiwanie jawnego flirtu jest jednak ponad jego siły. Żegna się z Łęckim informując go o rychłym wyjeździe do Paryża. Pan Tomasz jest zdumiony, przypuszcza, że kupca obraziły uwagi córki dotyczące zakupu kamienicy.

Rozdział XX

(Pamiętnik starego subiekta)

Rzecki opisuje niespodziewany wyjazd Wokulskiego do Francji. Przyjaciel nie potrafił podać jasnego powodu podróży, polecił za to Ignacemu zająć się ściągnięciem komornego od lokatorów kamienicy. Rozżalony Rzecki przeprowadza z Szumanem rozmowę na temat ostatnich decyzji Stacha. Lekarz jasno daje do zrozumienia, że za dziwnymi czynami Wokulskiego stoi jego obsesja na punkcie Łęckiej. Szuman wyśmiewa pychę i pozorną pruderię współczesnych kobiet, wróżąc Wokulskiemu tragedię. Wkrótce u Rzeckiego pojawia się jego stary znajomy – Machalski, który niegdyś pracował u Hopfera jako kiper. Mężczyzna wspomina młodość Wokulskiego: niewdzięczną pracę u Hopfera, zapał do nauki, pogardę ze strony klientów. Przytacza ważną, symboliczną scenę z życia przyszłego kupca. Ostatniego dnia pracy w pijalni Stach zszedł do piwnicy, by pożegnać przyjaciół. Grupa żartownisiów zabrała mu jednak drabinę, dumny chłopak wydostał się z piwnicy i wyszedł nie wyrzekłszy ani słowa. Rzecki wraca wspomnieniami do czasów, gdy przyjaciel poświęcał się badaniom naukowym. Przypomina sobie też dzieje tragikomicznego małżeństwa Stacha z wdową Mincel.

Rozdział XXI

(Pamiętnik starego subiekta)

Pan Ignacy postanawia zająć się kwestią zakupionej przez Wokulskiego kamienicy. Udaje się z wizytą do zarządcy. Szybko znajduje z nim wspólny język, gdyż ten okazuje się być uczestnikiem rewolucji węgierskiej. Rządca Wirski oprowadza Rzeckiego po kamienicy, przedstawiając mu osobliwych lokatorów domu. Ciekawą grupę stanowią studenci – biedni, zalegający z komornym, ale za to pełni werwy i poczucia humoru (przejawiającego się w psikusach czynionych Krzeszowskiej). Kolejna wizytowana – baronowa – skarży się na wysokość komornego i niemoralne prowadzenie się innych lokatorów (studentów i pani Stawskiej). Na końcu rządca prowadzi Rzeckiego do mieszkania Stawskiej. Kobieta mieszka z matką i córeczką. Rzecki jest pod wrażeniem urody i ciężkiej sytuacji Stawskiej, porzuconej przez męża. Ten uciekł z kraju z obawy przed niesłusznym wyrokiem sądu. Ignacy błyskawicznie decyduje się na zeswatanie pięknej Heleny z Wokulskim. W jego imieniu obniża zdumionym lokatorkom komorne i obiecuje dowiedzieć się czegoś o mężu Stawskiej.

Tom II

Polecamy również:

Komentarze (2)
Wynik działania 4 + 3 =
BRZOSKWINIA
2022-03-21 17:56:05
Stanisław wokulski zarobił na wojnie 250 tysięcy rubli, a nie 330
Go Win
2021-02-12 19:42:28
Szkoda że go ten pociąg nie jebł (tak jak w Ostatniej Bitwie Narnii) :3
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
fajne :> ciekawe
• 2023-01-28 13:30:03
Rola Francji: Francja była jednym z głównych sprzymierzeńców ruchu zjednoczeniowego i...
• 2023-01-26 11:32:53
dzieki
• 2023-01-26 06:23:39