Grażyna - streszczenie - strona 4

chce stanąć na czele wojska. Jego chód jest niepewny, a szabla przypięta po złej stronie. Doradca sądzi, iż władca jest zmęczony i śpiący, stąd ta niezgrabność ruchów i roztargnienie.

Akcja przenosi się na pola, gdzie ma rozpocząć się bitwa. Wojska litewskie czekają na pojawienie się Krzyżaków. Gdy to następuje, władca rusza do ataku nie wydając żadnych rozkazów wojsku. Rymwid przejmuje funkcję dowódcy i szybko wydaje rozkazy. Litawor walczy bardzo mężnie, choć wydaje się dziwnie osłabiony. Walka trawa długo. W końcu szala zwycięstwa przechyla się na stronę Krzyżaków. Wówczas do walki wkracza czarny jeździec. Tymczasem Litawor zostaje osaczony przez wroga – walczy zaciekle, w końcu zostaje jednak silnie ranny przez wystrzał z działa. Rymwid chce pomóc zdjąć zbroję Litaworowi, lecz ten prosi go, by tego nie robił, ale w zamian zawiózł go do zamku. Rymwid rozpoznaje głos Grażyny. Spełnia jej życzenie bez słowa.

Bitwa dobiega końca. Wojska Litawora dzięki pomocy czarnego jeźdźcy zwyciężają. Wśród żołnierzy nie panuje jednak radośćy, bowiem wiedzą, iż ich władca został ciężko ranny. Nie wiadomo, czy przeżyje.

Kolejnego dnia pojawia się kondukt żałobny. Zwłoki ciągle zamkniętej są

Polecamy również:

 • Grażyna - plan wydarzeń

  1. Do zamku przyjeżdża poselstwo krzyżackie 2. Rymwid, książęcy doradca, rozmawia z Litaworem 3. Rymwid prosi księżną o wstawiennictwo w sprawie nieangażowania Krzyżaków Więcej »

 • Grażyna - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motyw patriotyzmu i ojczyzny)

  Mickiewicz napisał „Grażynę” w 1822 roku. Jest to poemat osnuty na historycznych motywach walk książąt litewskich. Poetyka „Grażyny” nawiązuje do poetyki zagadki, gdzie autor metodą „detektywistyczną” dochodzi do kolejnych ogniw przedstawianej historii. Więcej »

 • Grażyna - problematyka

  W poemacie „Grażyna” podjętych zostało kilka ważnych problemów. Pierwszym z nich jest niewątpliwie zaślepienie Litawora, skądinąd władcy dobrego i rozumnego, władzą i chęcią posiadania jak najrozleglejszych terenów. Więcej »

 • Grażyna - bohaterowie

  Charakterystyka Grażyny - żona Litawora. Córka dziedzica Lidy. W posagu wniosła ziemie Lidy. Wysoka i postawna. Była wzrostu Litawora, dlatego gdy jeździła konno, często mylono ją z mężem. Grażyna była osobą piękną, co ma podkreślać już samo jej imię: „Zwana Grażyną, czyli piękną księżną”. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 2 =
Ostatnio komentowane
Ładnie napisane ale nie wiem czy młody umysł ogarnie tyle nowych pojęć. Myślę, że ...
Sandra Rydzewska • 2021-10-24 15:00:48
.
z • 2021-10-24 14:48:34
O
O • 2021-10-24 13:18:33
xd
twojstary • 2021-10-24 12:18:46
"Asymptoty to proste, do których wykres funkcji zbliża się dowolnie blisko ale nigdy ic...
Mich • 2021-10-24 10:21:02