Odrodzone w roku 1918 państwo polskie prowadziło w pierwszych latach swojego istnienia szereg mniej lub bardziej ostrych konfliktów ze swoimi sąsiadami, dotyczących problemu ustalenia granic. Często bowiem interes narodowy i prawa historyczne kłóciły się z aktualnym podziałem ludnościowym czy liczbą i narodowością obywateli na danym terenie. Jedną z takich „kości niezgody” była kwestia tzw. Zaolzia i Śląska Cieszyńskiego, do którego prawa rościły sobie zarówno Polska, jak i Czechosłowacja. Tereny te należały do byłego Cesarstwa Austro – Węgier i były historycznie związane z Czechami, jednakże jednocześnie mieszkała tam bardzo dużo ludności polskiej, w wielu powiatach stanowiącej większość.
Spory pomiędzy Czechosłowacją a Polską miały ostry i coraz bardziej agresywny charakter, dochodziło do starć granicznych na niewielką skalę, jak również prób postawienia drugiej strony przed faktem dokonanym itp. Ostatecznie o pomoc w rozwiązaniu konfliktu zwrócono się do Ligii Narodów, która rozważała przeprowadzenie na tym terenie plebiscytu. Ostatecznie jednak nigdy do tego nie doszło. W roku 1920 sytuacja Polski drastycznie się pogorszyła, w związku z przegrywaną wojną polsko – bolszewicką i zagrożeniem Warszawy. Słabą sytuację sąsiada wykorzystała Czechosłowacja, wprowadzając na Zaolzie swój korpus interwencyjny i anektując te ziemie. Polska została postawiona przed faktem dokonanym. Spowodowało to jednak do trwającego przez całe dwudziestolecie napięcia i nieufności pomiędzy sąsiadami.
Zaolzie zostało anektowane do Polski po rozpadzie Czechosłowacji w roku 1938. Zostało to źle odebrane na świecie, stawiając Polskę na równi z agresorem niemieckim. Ostatecznie ziemie te nie stanowiły długo części Polski, ze względu na wybuch już w następnym roku II wojny światowej.
Polsko-czechosłowacki spór graniczny o Zaolzie
Polecamy również:
-
Odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 - przyczyny, okoliczności, znaczenie
Odzyskanie niepodległości przez Polskę w roku 1918 było wynikiem niezwykle korzystnego (z polskiego punktu widzenia) wyniku I wojny światowej. Polskie organizacje niepodległościowe od dawna marzyły o wybuchu wojny europejskiej, w której zaborcy staną naprzeciwko siebie, co pozwoli na uzyskanie daleko idących... Więcej »
-
Kształtowanie się granic II RP po I wojnie światowej - koncepcja federacyjna i inkorporacyjna granic Polski
Odzyskanie niepodległości przez Polskę w roku 1918 nie oznaczało oczywiście końca problemów, przed którymi stawali ówcześni polscy politycy i działacze niepodległościowi. Można powiedzieć, że stało się wręcz przeciwnie. Młode państwo polskie zaczynało praktycznie od zera i nie miało nawet... Więcej »
-
Powstanie wielkopolskie (1918) - przyczyny, przebieg, skutki
Zakończona w listopadzie 1918 roku wojna światowa zostawiła Niemcy pogrążone w chaosie, wstrząsane rewolucją wewnętrzną i znacznie osłabione. Jednocześnie zaś na wschodniej granicy Niemiec pojawił się nowy sąsiad, jakim było odrodzone państwo Polskie. Początkowo jednak II Rzeczpospolita składała się jedynie z ziem... Więcej »
-
Powstania śląskie - przyczyny, przebieg (chronologia), skutki
Pojawienie się w roku 1918 nowego państwa na wschodniej granicy Niemiec, jakim była II Rzeczpospolita, spowodowało ogromny wzrost napięcia międzynarodowego w tym rejonie Europy. Oba państwa bowiem rościły sobie prawa do szeregu terytoriów, będących w posiadaniu sąsiada. Jednym z najważniejszych... Więcej »
-
Wojna polsko-bolszewicka - przyczyny
W październiku 1917 roku władzę w Rosji przejęła nieliczna, ale bezwzględna i dobrze zorganizowana partia bolszewików, przedstawicieli skrajnej lewicy. Jej przywódcy, z Włodzimierzem Leninem na czele, wierzyli w to, że opanowanie Rosji jest jedynie pierwszym etapem, kolejnym zaś i naturalnym celem... Więcej »